Menzil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaUzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı Untitl13Uzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı Untitl14Latest imagesUzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı Untitl15AramaGiriş yapKayıt Ol
Kütüphane bölümümüz güncellenmektedir.  "Kadın ve Erkek Eşitliği" konusu tamamlanmıştır.
Bağlantı sorunları nedeniyle Portal sayfası geçici olarak kaldırıldı....
"Program Arşivi" forumuna "Antivirüs Güvenlik" ve "Araçlar" kategorisi açılmıştır.
Son Konular
Konu
Tarih
Yazan
Hakkını vermediğimiz iş yüzümüzü ağartmaz
Evlilikler de Bunalıma Girer
Ahirete İnancımız Ölçüsünde Huzurumuz Olur
Ebedi Hayata Doğmak
ABDEST
TALAK (BOŞANMA)
Gül Sultanım (Yeni Video Klip)
Beş Esas
Meleklere İman
Can Feda Edilecek Dost
Paz Şub. 23, 2014 7:32 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:27 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:18 pm
Paz Şub. 23, 2014 3:07 pm
Ptsi Şub. 17, 2014 3:17 am
Ptsi Şub. 17, 2014 3:09 am
Ptsi Ocak 20, 2014 3:15 am
Cuma Ekim 11, 2013 4:33 am
Çarş. Ekim 09, 2013 2:50 am
Paz Ekim 06, 2013 3:15 pm

Paylaş|

Uzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
YazarMesaj
Misafir
Misafir
Anonymous

Uzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı Vide
MesajKonu: Uzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı Uzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı EmptyPtsi Ocak 25, 2010 3:43 pm

Selçuk Üniversitesinde (SÜ) bir doçent, 3 kişilik ekibiyle birlikte her ayakkabıda kullanılabilen uzaktan kumandalı ısıtma pedi üretti.

Uzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı AyakkabiSÜ Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik Ana Bilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aynı bölümde görevli, kendisiyle birlikte 4 kişiden oluşan ekip olarak yaklaşık 5 yıldır üzerinde çalıştıkları ''ısıtmalı ayakkabı-ayakkabı ısıtma pedi'' projesini sonuçlandırdıklarını söyledi.

Işık, ilk etapta elektrikle ısıtılan ayakkabı üzerinde yaptıkları çalışmayı, daha az maliyetli olması nedeniyle ayakkabı içine adeta bir keçe gibi yerleştirilen pede doğru yönlendirdiklerini belirtti.

İçindeki pediyle birlikte ''termal ayakkabı'' olarak adlandırdıkları ayakkabının, dışardan bakıldığında sıradan bir ayakkabıyla gözle görülür bir farklılığı olmadığını anlatan Işık, şunları kaydetti:

''Termal ayakkabı pedi, 3 kısımdan oluşuyor. Ayakkabının topuğunun altına yerleştirdiğimiz batarya, motor devresi ve pet görünümdeki rezistans. Ayakkabının iç yan kısmında, cep telefonu şarj cihazının ucunun takıldığı giriş soketi var. Bu ayakkabı, 12 saat boyunca dağda bayırda her yerde, yani bir güç kaynağı gerektirmeksizin kişinin ayağını rezistanslı pet sayesinde ısıtıyor. Ayak içindeki sıcaklık, otomobil kumandası büyüklüğündeki bir uzaktan kumanda cihazıyla ayarlanabiliyor. Hiç kimse 12 saatten fazla soğukta kalmak durumunda olmadığı için, her 12 saatte bir ayakkabı içindeki batarya, cep telefonu şarj cihazıyla şarj ediliyor.''

SERİ ÜRETİM MALİYETİ 15-20 LİRA

Yaptıkları ısıtma pedinin Türkiye'de ilk kez üretildiğini, dünyada da benzeri bulunmadığını anlatan Işık, ürünün patent işlemlerinin de tamamlandığını kaydederek, Doç. Dr. Işık, ''Artık seri üretim aşamasına geldik, çeşitli firmalarla görüşmeler yapıyoruz. Bu sistemin bazı parçalarını Çin'den getirdik. Tahmin ediyoruz, bu sistemin tanesi seri üretimle, 15-20 liraya mal edilebilir'' dedi.

Doç. Dr. Işık, bu üründen en çok soğukta uzun süre nöbet tutan güvenlik güçleriyle ayakları üşüyen ve ayağını sürekli sıcak tutmak zorunda olan şeker hastalarının yararlanacağını düşündüklerini sözlerine ekledi.

AA
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN
Teşekkürleri : 39
Tecrübe Puanı : 20471

MesajKonu: Geri: Uzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı Uzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı EmptyPtsi Ocak 25, 2010 5:03 pm

teknoji ilerdikce biz insaoglu daha cok bosluga dusuyoruz.. daha bir mutsuz , daha bir hircin oluyoruz.. yine de zamanimizin olmadigindan bahsediyoruz..

eski insanlar hemen hemen her islerini kendileri yaptiklari halde daha bir mutlu , yanaklari daha al almis.. her zamanda zamanlari bize nazaran daha cokmus..

bu durumda teknoloji mi suclu , teknolojiyi kullanan insan mi?
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Uzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı Uzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı EmptyPtsi Ocak 25, 2010 7:13 pm

Teknolojiyi kullanan insan gaflete ve şeytan vesveselerine yenik düşmezse,
şikayet etmekten de vazgeçecektir diye düşünüyorum. Eksileri artıya çevirmek
islamı yaşayanların daima elindedir. İbadet ne kadar içtense teknoloji ve diğer
bunaltan şeyler yok olur gider. Bu durumda suçlu insan galiba
gülümseme
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN

MesajKonu: Geri: Uzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı Uzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı EmptySalı Ocak 26, 2010 4:11 pm

Merki demiş ki:
Teknolojiyi kullanan insan gaflete ve şeytan vesveselerine yenik düşmezse,
şikayet etmekten de vazgeçecektir diye düşünüyorum. Eksileri artıya çevirmek
islamı yaşayanların daima elindedir. İbadet ne kadar içtense teknoloji ve diğer
bunaltan şeyler yok olur gider. Bu durumda suçlu insan galiba
gülümseme

evet aynen .. teknojiyi kullanan insan suclu! neyi nasil kullandigimiz önemli..
osmanserhat
Yönetici
Yönetici
osmanserhat
Teşekkürleri : 25
Tecrübe Puanı : 28642

MesajKonu: Geri: Uzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı Uzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı EmptyÇarş. Ocak 27, 2010 2:47 am

bir normal çorap, bir yünlü çorap giyin -10nda sıcak tutuyor, yanlız dahada soğuk olursa ki erzurumda bu soğuk mevcut, bu ayakkabı o soğuya dayanır mı onuda bilmiyorum... bize elektronik eşya geldimi hemen çalıştırmazdık, çalıştırmaya kalkışsan çalışmazdı.
https://akmenzil.yetkin-forum.com
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Uzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı Uzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı EmptyÇarş. Ocak 27, 2010 8:30 am

osmanserhat demiş ki:
bir normal çorap, bir yünlü çorap giyin -10nda sıcak tutuyor, yanlız dahada soğuk olursa ki erzurumda bu soğuk mevcut, bu ayakkabı o soğuya dayanır mı onuda bilmiyorum... bize elektronik eşya geldimi hemen çalıştırmazdık, çalıştırmaya kalkışsan çalışmazdı.

Elektronik eşya soğuktan donduğu için çalışmıyordu tahmin ediyorum kurban,
Rabbim ordaki kardeşlerimiz yardımcısı olsun açlık ve diğer zorluklarla
başedilir gibi geliyor bana ama soğuk başka bir şey olsa gerek. Burada biraz
üşüdükmü ne yapacağımızı bilemiyoruz. Ama Rabbim insana dayanamayacağı
yükü vermezmiş. Burda Erzurumlu çocuklar var bizler donarken onlar tişörtle
dışarı çıkıp oyun oynuyor maşâAllah. Soğuğa bağışıklık mı denir acaba çok ilginç..
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN

MesajKonu: Geri: Uzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı Uzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı EmptyÇarş. Ocak 27, 2010 5:28 pm

Merki demiş ki:
osmanserhat demiş ki:

Elektronik eşya soğuktan donduğu için çalışmıyordu tahmin ediyorum kurban,
Rabbim ordaki kardeşlerimiz yardımcısı olsun açlık ve diğer zorluklarla
başedilir gibi geliyor bana ama soğuk başka bir şey olsa gerek. Burada biraz
üşüdükmü ne yapacağımızı bilemiyoruz. Ama Rabbim insana dayanamayacağı
yükü vermezmiş. Burda Erzurumlu çocuklar var bizler donarken onlar tişörtle
dışarı çıkıp oyun oynuyor maşâAllah. Soğuğa bağışıklık mı denir acaba çok ilginç..

erzurumlu cocuklar buraya gelseler cabuk alisirlar o zaman..

burasi kisin cok soguk.. turkiyede + 18 , +19 derece iken ucaktan isvece indigimizde burada -30 derece idi.. birrr .. donduk ! gülümseme

bugun su an -4 derece .. yani hic bir sey.. ama firtina var ve kar yagmaya basladi.. havalar tekrar soguyacak ..
osmanserhat
Yönetici
Yönetici
osmanserhat
Teşekkürleri : 25
Tecrübe Puanı : 28642

MesajKonu: Geri: Uzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı Uzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı EmptyÇarş. Ocak 27, 2010 6:14 pm

evet..şu an ankarada çok soğuk acaip ama erzurum ki farklı...dükkandan eve gidene kadar ne kadar sıkıda giyinsen donuyor insan Very Happy
https://akmenzil.yetkin-forum.com

Uzaktan Kumanda İle Isıtılan Ayakkabı

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası