Menzil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaHikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Untitl13Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Untitl14Latest imagesHikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Untitl15AramaGiriş yapKayıt Ol
Kütüphane bölümümüz güncellenmektedir.  "Kadın ve Erkek Eşitliği" konusu tamamlanmıştır.
Bağlantı sorunları nedeniyle Portal sayfası geçici olarak kaldırıldı....
"Program Arşivi" forumuna "Antivirüs Güvenlik" ve "Araçlar" kategorisi açılmıştır.
Son Konular
Konu
Tarih
Yazan
Hakkını vermediğimiz iş yüzümüzü ağartmaz
Evlilikler de Bunalıma Girer
Ahirete İnancımız Ölçüsünde Huzurumuz Olur
Ebedi Hayata Doğmak
ABDEST
TALAK (BOŞANMA)
Gül Sultanım (Yeni Video Klip)
Beş Esas
Meleklere İman
Can Feda Edilecek Dost
Paz Şub. 23, 2014 7:32 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:27 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:18 pm
Paz Şub. 23, 2014 3:07 pm
Ptsi Şub. 17, 2014 3:17 am
Ptsi Şub. 17, 2014 3:09 am
Ptsi Ocak 20, 2014 3:15 am
Cuma Ekim 11, 2013 4:33 am
Çarş. Ekim 09, 2013 2:50 am
Paz Ekim 06, 2013 3:15 pm

Paylaş|

Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
YazarMesaj
ismi_subhan
Süper Moderatör
Süper Moderatör
ismi_subhan
Teşekkürleri : 18
Tecrübe Puanı : 20031

Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Vide
MesajKonu: Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler EmptySalı Eyl. 29, 2009 4:52 am

Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Pr_01_1457_max

Ürün Adı : Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler
Yazar : ATAULLAH İSKENDERİ
Kdv Dahil : 12,00 YTL
İndirimli : 10,20 YTL
Adet : 1

Ürün Hakkında TASAVVUFİ HİKMETLER

Ameller cisimler gibidir. Ruhları ise içlerindeki ihlas sırrıdır.
Varlığını gizlilik arazisine göm. Zira gömülmeden biten tohum tamamen olgunlaşamaz.
Amelleri boş vakitlere havale etmen nefsinin bilgisizliğindendir.
Hali seni uyandırmayan ve sözü seni Allah'a (c.c) teşvik etmeyen kişiyle arkadaşlık etme.
Kim nimetlere şükretmezse, onların tükenmesiyle karşılaşır. Nimetlere şükreden ise onları sağlam bağlarla bağlamıştır.
O'ndan isteyeceğin şeylerin en hayırlısı O'nun senden istediğidir.
Seni taate ehil kılması, taatine mükafat olarak yeter.
Bazen sana verir de mahrum bırakır. Bazı kere ise mahrum bırakır da verir.
Ataullah İskenderi hazretlerinin önemli eseri Tasavvufi Hikmetler'in çevirisi yanında, bu hikmetli sözlerin açıklamalarını da içeren elinizdeki eser maneviyat yolcularının yolunu aydınlatmaya devam ediyor.

Anahtar Kelimeler : tasavvuf yayınları, dini kitap, dini yayınlar, dini dergi, tasavvuf kitapları, tasavvuf dergi, pozitif yayınları, menzil

Sayfa 296 sayfa
Kapak Karton Kapak
Boyut 13.5 x 21 cm
ISBN 975-605-101-029-8

:G :G :G :G :G
https://akmenzil.yetkin-forum.com/forum.htm
ergenekon_41
Müdavim
Müdavim
ergenekon_41
Teşekkürleri : 6
Tecrübe Puanı : 22633

MesajKonu: Geri: Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler EmptySalı Eyl. 29, 2009 4:54 am

Allah razı olsun inş kurban çok güzel bir kitaba benziyor
osmanserhat
Yönetici
Yönetici
osmanserhat
Teşekkürleri : 25
Tecrübe Puanı : 28591

MesajKonu: Geri: Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler EmptySalı Eyl. 29, 2009 5:09 am

Allah razı olsun kurban inşaallah alıp okuruz..
https://akmenzil.yetkin-forum.com
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN
Teşekkürleri : 39
Tecrübe Puanı : 20420

MesajKonu: Geri: Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler EmptyPtsi Ocak 11, 2010 5:23 pm

Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Pr011457max

Tasavvufu Hikmetler

Ürün Hakkında:

* Ameller cisimler gibidir. Ruhları ise içlerindeki ihlas sırrıdır.
* Varlığını gizlilik arazisine göm. Zira gömülmeden biten tohum tamamen olgunlaşamaz.
* Amelleri boş vakitlere havale etmen nefsinin bilgisizliğindendir.
* Hali seni uyandırmayan ve sözü seni Allah'a (c.c) teşvik etmeyen kişiyle arkadaşlık etme.
* Kim nimetlere şükretmezse, onların tükenmesiyle karşılaşır. Nimetlere şükreden ise onları sağlam bağlarla bağlamıştır.
* O'ndan isteyeceğin şeylerin en hayırlısı O'nun senden istediğidir.
* Seni taate ehil kılması, taatine mükafat olarak yeter.
* Bazen sana verir de mahrum bırakır. Bazı kere ise mahrum bırakır da verir.
* Ataullah İskenderi hazretlerinin önemli eseri Tasavvufi Hikmetler'in çevirisi yanında, bu hikmetli sözlerin açıklamalarını da içeren elinizdeki eser maneviyat yolcularının yolunu aydınlatmaya devam ediyor.

Sayfa 296 sayfa
Kapak Karton Kapak
Boyut 13.5 x 21 cm
ISBN 975-605-101-029-8
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN

MesajKonu: Geri: Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler EmptyPtsi Ocak 11, 2010 5:25 pm

KITAPTAN SECMELER :

Hikem-i Ataiyye
(Tasavvufi Hikmetler)

Melâl(hüzün) içindesin Yoksul olduğunu düşünüyorsun Ne ki senden alınmıştır, o senin hayrınadır İçindeki yoksulluğu hissediyor musun? İşte senin için en hayırlı vakit Unutma, ihtiyaç mütemadîdir

Madem ki içinde bulunduğun yer, konuştuğun kimse sana feyz vermiyor, terke mani olan ne?

Sevdiğin ve kendisine koştuğun iyi iş, meşgul olman gereken iştir

Yapacağın iki iş birbirine karıştığı zaman onlardan nefsine ağır gelenine bak ve onu yap Çünkü nefse ancak hak ve doğru olan şey ağır gelir

Yok olmayan bir izzet ve şerefin seninle olmasını istiyorsan, fâni bir izzet ile aziz ve bahtiyar olmaya çalışma

Cenab-ı Hakk'ın, halkın eliyle sana ezâ ve cefâ ettirmesi, onlarla beraber oturup kalkmaman içindir Her şeyin seni rahatsız etmesini istiyor Ta ki seni hiçbir şey meşgul etmesin, Allah'tan alıkoymasın

Her meseleye cevap veren, her gördüğünden bahseden, her bildiğini anlatan bir kimse gördüğünde bu haliyle onun cahil olduğunu anla

Hâli ve yaşayışı sana feyz ve hamle vermeyen, kâli(konuşması) ve sözü seni Allah'a götürmeyen kimse ile dostluk etme, arkadaşlık yapma

Dünyada bulunduğun müddetçe keder ve üzüntülerin gelip çatmasını garip görme Çünkü dünya, vasfına layık olanları ve tabiatının gereğini ortaya koyacaktır

Allah katında kıymet ve değerini öğrenmek istiyorsan; seni hangi işte ikame ettiğine, hangi halde tuttuğuna bir bak

Şeytanın senden gafil olmadığını bildiğin zaman, varlığını elinde bulunduran Allah'tan gafil olma

Senin için vakitlerin en hayırlısı yoksulluğunu müşahede ettiğin, sendeki zayıflık ve zillete döndürüldüğün vakittir

Yaratıcısını müşahede edemediğin sürece kainatla berabersin O'nu müşahede ettiğin zaman ise dünya seninle olur

Allah ile huzur haline ulaşamadın diye zikri terk etme, zikrin peşini bırakma Çünkü bizzat zikirden gafil olmak, zikir yaparken gafil olmaktan daha beterdir Olabilir ki (Hakk Teâlâ) seni gafletle yapılan zikirden yakaza hâlindeki zikre() yükseltebilir

Varlığı sence küçük görülen ve göze batmayan ibadet aslında kalplerin dirilişi için en çok ümit verici ibadettir

Senin ALLAH'tan istediğin şeylerin en hayırlısı, O'nun senden istediğidir

HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN

MesajKonu: Geri: Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler EmptyPtsi Ocak 11, 2010 5:27 pm

Hikem-i Ataiyye'den bir paragraf

***Mahrum bırakılmak senin için bir anlayış kapısı açıyorsa,bu mahrumiyet ihsanın ta kendisidir.***

Açıklama:

Mevla buyuruyor ki;
''Olabilir ki siz,birşeyden hoşlanmazsınız;oysa ki o sizin için bir hayırdır.Yine olabilir ki,siz birşeyi seversiniz,oysa ki o sizin için bir kötülüktür.''(Bakara 2/216)

Birşeyin hayır mı şer mi olacağını ancak Allah (cc) bilir.Kulun hayır zannettiği şey bazen şer veya bunun tam tersi olabilir.

Allah (cc) kulu birşeyden mahrum ettiğinde kul zannını güzel tutar ve Allah'ın iradesine teslim olursa bu mahrum bırakma,haddizatında ihsanın ta kendisidir.

Misal:Çocuğun biri,güzel görünüşlü fakat zehirli bir yemek görüyor.Yemeğe elini attığında babası mani oluyor.Çocuk ise babasının ona kötülük ettiğini sanıyor ve yemeğe ulaşamadığı için ağlıyor.Oysa bilmiyor ki babası ona acıyor.Keşke çocuk bunu bilebilseydi.

Bir Hikaye

Köylerin birinde ailesiyle beraber yaşayan arif bir zat vardı.Birgün eşeklerinin öldüğünü söylediler.
''Hayır olur inşallah''dedi.Sonra köpeğin de öldüğünü söylediler.Adam yine;
''Hayırdır inşallah''dedi.Biraz sonra horozun da öldüğünü söylediler.Adam tekrar,
''Hayırdır inşallah''dedi.Evdekiler adama kızdılar,
''Gözümüzün önünde mallarımız yok oldu,bunda ne hayır var?''dediler.

O gece bazı eşkiyalar etraftaki bütün köyleri yağmalayıp,herkesi öldürmüşler,ışık olmadığından köyler ancak eşek,köpek horoz sesleriyle tesbit ediliyormuş.Bunlar ise onların şerrinden kurtulmuşlar.
kandemir
Yönetici Yardımcı
Yönetici Yardımcı
Teşekkürleri : 15
Tecrübe Puanı : 18578

MesajKonu: Geri: Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler EmptyPtsi Ocak 11, 2010 5:44 pm

HAKTAN demiş ki:
KITAPTAN SECMELER :

Hikem-i Ataiyye
(Tasavvufi Hikmetler)

Her meseleye cevap veren, her gördüğünden bahseden, her bildiğini anlatan bir kimse gördüğünde bu haliyle onun cahil olduğunu anla

Allah ile huzur haline ulaşamadın diye zikri terk etme, zikrin peşini bırakma Çünkü bizzat zikirden gafil olmak, zikir yaparken gafil olmaktan daha beterdir Olabilir ki (Hakk Teâlâ) seni gafletle yapılan zikirden yakaza hâlindeki zikre() yükseltebilir

birincisi bana bir uyarı idi...ikincisi bana ilaç gibi geldi...Allah razı olsun.
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN

MesajKonu: Geri: Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler EmptyPtsi Ocak 11, 2010 8:52 pm

hep okumak istedigim bir kitap.. nasip olmadi alamadim.. alintilar ile idare ediyorum.. cok cok degerli bir kitap..

sizden de Allah razı olsun
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN

MesajKonu: Geri: Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler EmptySalı Ocak 12, 2010 5:59 am

4. Hikmet..

Tedbir almaktan nefsini rahat tut.. Allahın senin yerine yaptığı işi kendi üzerine yükleme..

Açıklama;Sonra olacak şeyler ile kalbini meşgul etme. Rızka Allah kefil olmuştur. Önüne geldiği vakit sebeblere yapış ama kalbini bu düşünceler ile yorma. Sırf tevekküle yapışıp sebebleri terk etmek yanlış olduğu gibi, sırf sebeblere yapışıp Allahı unutmakta yanlıştır..

Hikem-i Ataiyye
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN

MesajKonu: Geri: Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler EmptySalı Ocak 12, 2010 6:09 am

Talep şan değildir. Razı ol, şan da senin, nam da senin.

Varlığını bilinmezlik toprağına göm. Gömülmeyen şey uç verip büyümez.

Dünya suretlerinin bulaştığı ayna nasıl parlar?
Huzura girmeden önce tevbe sularında yıkan.

Kader teneffüs ettiğin her nefeste seninle.

Eylerden, eylere seyahat edip durma. Kendine uzaktan bakmayı öğren.

Bir dolap beygirine benziyorsun; öyle ahmak, öyle hüzün verici.

Hicret ve niyetin kimin için?
Bir gece yarısı uyandığında yatağından kalk, şöyle yıldızlara bir bak. Düşün!

Madem ki içinde bulunduğun yer, konuştuğun kimse sana feyz vermiyor; terke mani olan ne?

Ölüme ağlama, kalbe bak. Hata ve isyan ile pişman, ibadet ve taat ile neşveli değilsen, zaten ölüsün!"

Ataullah İskenderî, Hikem-i Ataiyye

bu kitabi alip okuyunuz insallah.. biz okuyamiyoruz bari siz okuyunuz insallah..
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN

MesajKonu: Geri: Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler EmptySalı Ocak 12, 2010 4:40 pm

Hikem-i Ataiyye'den

---Kaçırdığın ibadetlerden dolayı üzülmemen ve günahlardan pişmanlığı terketmen kalbinin öldüğünün alametlerindendir.

Açıklama:Üç şey kalbi öldürür:
a)Dünya sevgisi
b)Zikirden gafil olmak
c)Uzuvların serbestçe günah işlemesi

Üç şey de kalbi canlandırır:
a)Dünyadan zühd(yani onun sevgisini terk)
b)Zikirle meşgul olmak
c)Evliya ile sohbet etmek

Üç şey kalbin öldüğünün alametidir:
a)Kaçırılan ibadet ve taatlere üzülmemek
b)Günahlardan sonra pişman olmamak
c)Gafillerle arkadaşlık etmek

Bir hadis-i şerifte Resulullah(sav) şöyle buyurmuştur:
''Her kim hasenatı(yapmış olduğu ibadet ve taat) onu sevindiriyor ve seyyiatı (günahları) onu üzüyorsa o kişi(gerçek) mümindir.'' (Tirmizi)
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN

MesajKonu: Geri: Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler EmptyCuma Şub. 12, 2010 11:14 pm

15.Hikmet

Allah'ın "kahhar" sıfatının bir delili de beraberinde olmayan bir şey ile seni perdelemesidir.

Açıklama'nın açıklaması: Sonradan yaratılan bir şeyin Allah'ı perdelemesi.... yani kalbinde faniye yer verip Rahmanı unutması..... Allah'ın "Kahhar" sıfatının zuhur etmesine sebep olur.....

kahhar: Herşeye galip gelen,düşmanlarını kahreden

*** Hikem-i Ataiyye ***

17.Hikmet

Amelleri boş vakitlere havale etmen nefsinin bilgisizliğindendir.
Açıklama: Tamamen boş kalıncaya ve iş kolaylaşıncaya kadar amelleri geciktirmek büyük bir zafiyettir. Çünkü o vaktin idrak edilip edilmeyeceği meçhuldür.

Resûlullah (s.a.v) buyurur ki:
“Akıllı kişi, nefsini hesaba çeken ve ölümden sonrası için amel edendir. Âciz ise; nefsini hevâsına tâbi kılan ve Allah’tan (c.c) boş temennide bulunandır” (Allah affeder deyip kendini avutandır).

35.Hikmet

---Himmetinin niyeti O'ndan başkasına geçmesin.Çünkü ameller Kerim olanın yanında zayi olmaz.

Açıklama:Cenab-ı Hak (c.c) kerem sahibidir,cömerttir ve herşeye kadirdir.İstenmeyi sever ve isteyene verir.O halde istenmeye layık olan O'dur.O varken acizlerden isteme,başkalarına ümit bağlama..

115. Hikmet

"Kul bir sevap işlediğinde der ki:

"Ya Rabbi! Senin fazlın ve rahmetinle yaptım, sana şükürler olsun."Allah c.c der ki:

"Ama sen bana itaat ettin, gayret ettin."

Şayet kul nefsini görür de,

"Ben yaptım, ben itaat ettim" derse,Allah c.c ondan yüz çevirir ve,

"Seni ben muvaffak eyledim, ben yardım ettim ve sana kolaylaştırdım" der.

Kul bir günah işlediğinde,

"Ya Rabbi! sen hükmettin, sen takdir ettin, senin kazandır"derse Allah Teala ona kızar ve,

"Sen günahı tercih ettin, cahillik ettin, sen işledin" der.

Kul,"Ya Rabbi ben günah işledim, cahillik ettim,nefsime zulmettim" derse Mevla c.c ona rahmetiyle yönelir ve,

"Ben böyle takdir ettim, ben hükmettim. Seni de bağışlıyorum ve günahını örtüyorum" der.
kandemir
Yönetici Yardımcı
Yönetici Yardımcı
Teşekkürleri : 15
Tecrübe Puanı : 18578

MesajKonu: Geri: Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler EmptyCuma Şub. 12, 2010 11:21 pm

Allah razı olsun
osmanserhat
Yönetici
Yönetici
osmanserhat
Teşekkürleri : 25
Tecrübe Puanı : 28591

MesajKonu: Geri: Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler EmptyC.tesi Şub. 13, 2010 5:49 am

Allah razı olsun HAKTAN kurban ...
https://akmenzil.yetkin-forum.com
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN

MesajKonu: Geri: Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler EmptyÇarş. Şub. 17, 2010 5:25 pm

amin ecmain kurbanlar...

bu kitabi okumayi cok istiyorum.. ama alamadim... insallah en kisa zamanda..arkadaslar okuyup bazi yerlerini paylasiyorlar.. bizde oradan buraya sizler icin aktariyoruz insallah..

57.Hikmet:

--Ümidini kestiğin şeyden hürsün.Tamah ettiğin şeyin ise kölesisin.

Açıklama:

Bir şeyden ümidini kesen himmetini ona harcamaz ve ondan alakayı keser.Allah'a (cc) kul olan kişi O'nun dışındakilerden hür olur.Kişi tamah ettiği şeyin kölesidir.Çünkü tamah;muhabbeti,boyun eğmeyi ve zilleti gerektirir.Bir şeyi sevmek ve boyun eğmek ise kulluğun vasfıdır.Bu mana da denilmiştir ki:

''Köle tamah ettiği müddetçe hürdür.Hür ise tamah ettiği müddetçe köledir.''

Efendisi melik olmasını istediği halde,memlük (köle) kalmayı isteyen kişinin hali ne çirkindir.

Allah (cc) bütün mahlukatı insana hizmetkar kıldığı halde,hizmet etmek isteyen insanın hali ne acayiptir
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN

MesajKonu: Geri: Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler EmptyÇarş. Şub. 17, 2010 6:03 pm

uzun arastirmalarim sonucunda nihayet bu kitabi internette bir yerlerde buldum.. kopyaladim ve sizin icin internette paylastim.. buradan indirebilirsiniz....
http://www.scribd.com/doc/26987874/Ahmed-B-Ataullah-el-%C4%B0skenderi-k-s-a-H%C4%B0KEM-%C4%B0-ATA%C4%B0YYE

semerkand yayinlarindan cikan kitap ile ayni degil .. bunu belirteyim..
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN

MesajKonu: Geri: Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler EmptyPtsi Ağus. 09, 2010 3:24 pm

114-115;
Yapmadığın bir amele ivaz bekleme.senden onu kabul etmesi mükafat olarak yeter. Sana fazlını göstermek istediğinde (bir şeyi) sende yaratır ve sana nispet eder.
açıklama:Amelleri zahirde kul yapıyor gibi görünsede hakikatte onu yaptıran Allahtır(c.c).

وَاللهُ خَلَقَكُمْ وَمَا تَعْمَلُونَ
"sizi de, amellerinizi de Yaratan Allahtır" saffat-96

"Alemlerin Rabbi olan , dilemedikçe siz bir şey dileyemezsiniz." (Tekvir: -29)

Amelleri zahirde bia yapsak bile hidayet ve tevfiki bize ihsan eden yine odur.
Nice insanlar var ki ibadeti arzuladıkları halde yapmaya muaffak olamamakta, güç bulamamaktadır.
Hidayeti veren olduğu gibi güçü veren de O'dur.
Ohalde kişihakikatte ın yaptırdığı bir ameleivaz beklememelidir. Ebüyük mükafat O'nun aciz amelimizi kabul etmesidir.
Mevla bir ameli bizde yaratır ve bize nispet ederse bu yine onun fazlıdır. Fazilet bizde değil yine mevlaya aittir.

Ey kardeşim! kendinde veya amelinde bir kemalat gördüğünde onu Alllah'a c.c nispet et. B ir eksiklik gördüğünde ise nefse ve melun şeytana kabahat bul.

Hikem-i Atâiyye - Tasavvufi Hikmetler

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası