Menzil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaHz. Osman r.a. Böyle Seslendi Untitl13Hz. Osman r.a. Böyle Seslendi Untitl14Latest imagesHz. Osman r.a. Böyle Seslendi Untitl15AramaGiriş yapKayıt Ol
Kütüphane bölümümüz güncellenmektedir.  "Kadın ve Erkek Eşitliği" konusu tamamlanmıştır.
Bağlantı sorunları nedeniyle Portal sayfası geçici olarak kaldırıldı....
"Program Arşivi" forumuna "Antivirüs Güvenlik" ve "Araçlar" kategorisi açılmıştır.
Son Konular
Konu
Tarih
Yazan
Hakkını vermediğimiz iş yüzümüzü ağartmaz
Evlilikler de Bunalıma Girer
Ahirete İnancımız Ölçüsünde Huzurumuz Olur
Ebedi Hayata Doğmak
ABDEST
TALAK (BOŞANMA)
Gül Sultanım (Yeni Video Klip)
Beş Esas
Meleklere İman
Can Feda Edilecek Dost
Paz Şub. 23, 2014 7:32 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:27 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:18 pm
Paz Şub. 23, 2014 3:07 pm
Ptsi Şub. 17, 2014 3:17 am
Ptsi Şub. 17, 2014 3:09 am
Ptsi Ocak 20, 2014 3:15 am
Cuma Ekim 11, 2013 4:33 am
Çarş. Ekim 09, 2013 2:50 am
Paz Ekim 06, 2013 3:15 pm

Paylaş|

Hz. Osman r.a. Böyle Seslendi

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
YazarMesaj
osmanserhat
Yönetici
Yönetici
osmanserhat
Teşekkürleri : 25
Tecrübe Puanı : 28642

Hz. Osman r.a. Böyle Seslendi Vide
MesajKonu: Hz. Osman r.a. Böyle Seslendi Hz. Osman r.a. Böyle Seslendi EmptyPerş. Ocak 15, 2009 7:47 pm

Semerkand Dergisi

Hz. Osman r.a.’ın şehit olmasıyla sona erecek olan olaylar dizisinin başlarında, Hz. Ali r.a., muhasara altındaki halifenin evine giderek kendisiyle konuştu. Onu dışarıdaki kalabalığı yatıştıracak bir hutbe irad etmeye ikna etti.

Bunun üzerine dışarı çıktılar. Hz. Osman r.a. minbere çıktı. Allah Tealâ’ya hamd u sena ve Rasul-i Ekrem s.a.v. Efendimiz’e salat u selamdan sonra şunları söyledi:

Her şeyin bir afeti, her işin bir sıkıntısı vardır. Bu ümmetin afeti ve bu nimetin sıkıntısı da, ayıplayıcı ve ta’n edici kimselerin yaptıklarıdır. Size kendilerini hoşunuza gidecek şekilde gösterirler, ancak sizin hoşlanmadığınız şeyler onları sevindirir. Onlar size bir şeyler söylüyor, siz de onlardan alıp söylüyorsunuz. Tıpkı ilk bağıranın arkasından giden develer gibi... Hoşlandıkları otlaklar uzaklardadır. İçtikleri bulanık su, konakladıkları çamurlu arazidir. Liderleri, önderleri yoktur. Çalışmaktan bunalmışlardır; kazanmak kendilerine zor gelir.

Dikkat edin! Allah’a yemin olsun ki, Ömer b. el-Hattab yaptığında onayladığınız işler sebebiyle beni ayıpladınız. Ancak o sizin üzerinize ayağıyla basıyor, eliyle vuruyor, diliyle azarlıyordu (sizi sert tedbirlerle idare ediyordu). Siz de ona hoşlandığınız veya hoşlanmadığınız her konuda itaat ediyordunuz. Bense size yumuşak davrandım. Sizin için omuzumu yere koydum; elimi ve dilimi sizden uzak tuttum. Ancak siz bana karşı cüretkâr davrandınız.

Allah’a yemin ederim ki, benim arkam daha kuvvetli, yardımcıların daha yakın ve çok, ayrıca liyakatlidir. Gel desem, bu çağrıma hemen karşılık verilir. Size karşılık sizin denginizi ve akranınızı, hatta daha fazlasını hazırladım ve sizi azarladım.

Siz davranışlarınızla beni hoşlanmadığım bir tavır takınmaya ve şimdiye kadar söylemediğim şeyleri söylemeye ittiniz. Dilinizi, ayıplamanızı ve ta’nınızı valilerinizden uzak tutun. Zira ben, şu konuşmama gerek kalmadan sizinle konuşması halinde sizi razı edecek kimselerin üzerinize gelmesine mani oldum.

Söyleyin! Hangi hakkınızı kaybettiniz? Allah’a yemin ederim ki, benden önceki halifenin ve hakkında ihtilaf etmediğiniz kimsenin icraatlarından herhangi bir şeyi eksiltmedim. Şimdi devletin geliri biraz daha artmış durumda ve beni bu fazlalık konusunda dilediğimi yapmaktan alıkoyan nedir? Eğer böyle bir yetkim yoksa niçin devlet başkanı oldum?!

Et-Taberî, Târîhu’r-Rusul ve’l-Mülûk, 4/338-339.
https://akmenzil.yetkin-forum.com
Kasva
Moderatör
Moderatör
Kasva
Teşekkürleri : 0
Tecrübe Puanı : 16895

MesajKonu: Geri: Hz. Osman r.a. Böyle Seslendi Hz. Osman r.a. Böyle Seslendi EmptyPtsi Ocak 26, 2009 8:23 pm

Allah razı olsun
GÜL
Moderatör
Moderatör
GÜL
Tecrübe Puanı : 16541

MesajKonu: Geri: Hz. Osman r.a. Böyle Seslendi Hz. Osman r.a. Böyle Seslendi EmptyPtsi Ocak 26, 2009 8:25 pm

Allah razı olsun
osmanserhat
Yönetici
Yönetici
osmanserhat

MesajKonu: Geri: Hz. Osman r.a. Böyle Seslendi Hz. Osman r.a. Böyle Seslendi EmptyÇarş. Ocak 28, 2009 1:24 am

Amin ecmain
amiral
Gelişmiş Üye
Gelişmiş Üye
amiral
Tecrübe Puanı : 16651

MesajKonu: Geri: Hz. Osman r.a. Böyle Seslendi Hz. Osman r.a. Böyle Seslendi EmptyÇarş. Ocak 28, 2009 2:23 am

Allah razı olsun
osmanserhat
Yönetici
Yönetici
osmanserhat

MesajKonu: Geri: Hz. Osman r.a. Böyle Seslendi Hz. Osman r.a. Böyle Seslendi EmptyÇarş. Mart 04, 2009 6:28 am

Amin ecmain ..

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası