Menzil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaYazamadım Untitl13Yazamadım Untitl14Latest imagesYazamadım Untitl15AramaGiriş yapKayıt Ol
Kütüphane bölümümüz güncellenmektedir.  "Kadın ve Erkek Eşitliği" konusu tamamlanmıştır.
Bağlantı sorunları nedeniyle Portal sayfası geçici olarak kaldırıldı....
"Program Arşivi" forumuna "Antivirüs Güvenlik" ve "Araçlar" kategorisi açılmıştır.
Son Konular
Konu
Tarih
Yazan
Hakkını vermediğimiz iş yüzümüzü ağartmaz
Evlilikler de Bunalıma Girer
Ahirete İnancımız Ölçüsünde Huzurumuz Olur
Ebedi Hayata Doğmak
ABDEST
TALAK (BOŞANMA)
Gül Sultanım (Yeni Video Klip)
Beş Esas
Meleklere İman
Can Feda Edilecek Dost
Paz Şub. 23, 2014 7:32 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:27 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:18 pm
Paz Şub. 23, 2014 3:07 pm
Ptsi Şub. 17, 2014 3:17 am
Ptsi Şub. 17, 2014 3:09 am
Ptsi Ocak 20, 2014 3:15 am
Cuma Ekim 11, 2013 4:33 am
Çarş. Ekim 09, 2013 2:50 am
Paz Ekim 06, 2013 3:15 pm

Paylaş|

Yazamadım

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
YazarMesaj
Feridşah_Nakşi
Geliştirici
Geliştirici
Feridşah_Nakşi
Teşekkürleri : 30
Tecrübe Puanı : 17198

Yazamadım Vide
MesajKonu: Yazamadım Yazamadım EmptyPtsi Ara. 20, 2010 9:02 am

Zorlandım bu mevzuda yazmak isterken.Sanki edebe dair hissiyat gelişmemiş.Düşündüm de..kaç kere elime kağıt kalem aldım.Edebi yazamadı kalem.

Sizlere ondan bahsetmeyeceğim.Çünkü kendisini tanımıyorum.Görmedim.Fakat onun hakkında konuşulanları anlatılanları yani duyduklarımı ve okuduklarımı aktarabilirim.

Bütün ahvaliyle Resulullah(sav) edebi yansıtırmış.Bir kaç yönüyle değil..her halükarda edeb içerisindeymiş.Onun beni en çok etkileyen davranışlarından birisi.Kızı gelince ayağa kalkar yerine oturturmuş.

Sonrasında sahabelerden ve Allah cc ın dostlarından öğreniyoruz edebi..Kimseden birşey istememeye özen gösterdiklerini..Kabeye doğru ayak uzatmadıklarını..büyüklerin yanında konuşmadıklarını..seslerini yükseltmediklerini,sadaka taşlarını..fakirlere incitmeden yardım ettiklerin..evlerinin içinden önce kapılarının önünü süpürdüklerini...birşey pişirdiklerinde komşuyla, gelen misafirlerle paylaştıklarını..

Kitap sayfalarını çevirirken dahi nazikçe...kullandıkları kelimelerde şefkatlice olduklarını.."Lambayı yakar mısın" demediklerini "bizi aydınlatır mısın".. yakmak ve ateş biraz menfi geldiği için.Dimağlara hem müsbet hep güzelliği işlemek adına.

Duyduklarımı, okuduklarımı uygulamaya çalışıyorum lakin edeble henüz tanışamadım.Onunla hasbihalim olmadığı için bizzat kendisinden bana akseden br hal olmadı.Kendime ait edeblerim henüz yok. Fikirlerim var..yemek tariflerim var..dualarım var..hafıza kartım var.. lakin edebî mülâhaza ve müntesipliğimiz henüz oluşmadı.

Çünkü bizler Allah cc 'ın şeriatının müntesibi olmadık. Farzlar yapılacaktı..sünnetler hayatımızın her anında görülecekti edeb işte ondan sonra kendini gösterecekti.

Göremedim..lakin duydum ve okudum..Hayran kaldım kendisine.Hatta onunla alakalı bir tavır sergilesem ruhumun yüceleştiğini de sanki yükseldiğini de hissettim.

Kapıyı kapatırken kolunu kıvıraraktan örtmeyi dahi yapmadığımızı "kapıları çarptığımızı"n
bir odadan diğer odaya bağırmamayı bırak sokaktaki seslerimizin
Kullandığımız lüzumsuz ve içi gaflet, pişmanlık,yılgınlık ve atalet dolu sözlerimizin

Hasretimizi büyüttüğünü, hüznümüzü artırdığını..belki de yalnızlaştığımızı... gösteriyor olması

Kederle aradığımız,beklediğimiz, olmak istediğimiz salih insanları..takvalı kulları kitap satırlarında ve menkıbelerde bulmakla yetinmek ve yalnız Menzil'de görmek...

Edeb seni görseydim..yazar mıydım hiç.
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN
Teşekkürleri : 39
Tecrübe Puanı : 20438

Yazamadım Vide
MesajKonu: Geri: Yazamadım Yazamadım EmptyPtsi Ara. 20, 2010 4:57 pm

ALLAH C.C razi olsun , cok cok guzel olmus kurban..

her bir satiri ne kadar da dogru ..

Feridşah_Nakşi
Geliştirici
Geliştirici
Feridşah_Nakşi

Yazamadım Vide
MesajKonu: Geri: Yazamadım Yazamadım EmptySalı Ara. 21, 2010 1:14 am

Estağfirullah..çok mu sert olmuş bilemiyorum. gülümseme

Şu hususu da sizlerle paylaşmak istiyorum inşallah.Şimdi eskiler diye tanımlıyoruz bizden önceki nesilleri işte onlar zamanında belki ifrat derecesinde bir saygı ve hürmet varmış.Büyüklerin yanında çocuklarını kucaklarına almazlarmış bu edebsizlik olarak karşılanırmış.Oysa peygamberimiz(sav) herkesin yanında torununu kucağına almış, onunla ilgilenmiş.Kızı gelince ayağa kalmış.Çocuklara ehemmiyet vermiş. İşte böyle bazen ifrat da olsa insanlar Allah'dan korkar kuldan utanır bir halde hareketlerine dikkat ediyormuş.Şimdi böyle bir ortamda edebli olmak zor olmazdı değil mi? Çünkü zaten bir otorite var.

Günümüzde farzları, sünnetleri yapıp edeblere de dikkat etmeye çalıştığımızda bizim tek otoritemiz Allah (cc) olacak değil mi? Ben annemin yanında ayak ayağa attığımda annem bunu farketmeyecek belki ve bana niye böyle oturuyorsun demeyecek.Lakin biz büyüklerimizin..(sadatı kiramın) annelerinin yanında böyle oturmadıklarını düşündüğümüz için onları taklit ettiğimizde bizim sevabımız eskilerin sevabından daha fazla olmayacak mı? bizim belki birçok edebsizliğimiz yanında böyle bir kaç edebi gözetmemiz ve bunu hiç bir toplum baskısı ve otorite için değil, öyle gördüğümüz için de değil.. alışkanlık olduğu için de değil.. yalnızca Allah cc beni görüyor..Gavsı saninin müridiyim niyetiyle yapmak çok daha kıymetli ve özel olsa gerek.

Teşekkür ediyorum bu yazı çalışmasında siz kardeşlerimize .İnşallah istifade ettim sizler vesilesiyle.Allah cc razı olsun.
Hayırlara vesile olsun.
Misafir
Misafir
Anonymous

Yazamadım Vide
MesajKonu: Geri: Yazamadım Yazamadım EmptySalı Ara. 21, 2010 5:10 am

Konu başlığınız müthiş. Ancak yazamamış değil harika yazmışsınız.
Emeğinize gönlünüze sağlık. Faydalandık, faydalanmaya da devam
edeceğiz inş...

Allah razı olsun :G
Feridşah_Nakşi
Geliştirici
Geliştirici
Feridşah_Nakşi

Yazamadım Vide
MesajKonu: Geri: Yazamadım Yazamadım EmptySalı Ara. 21, 2010 5:45 am

Estağfirullah..
Sizler güzele yormuşsunuz.
Teşekkür ederim.
osmanserhat
Yönetici
Yönetici
osmanserhat
Teşekkürleri : 25
Tecrübe Puanı : 28609

Yazamadım Vide
MesajKonu: Geri: Yazamadım Yazamadım EmptySalı Ara. 21, 2010 5:48 am

maşaallah kurban... Allah razı olsun ... :G :G :G
https://akmenzil.yetkin-forum.com
Feridşah_Nakşi
Geliştirici
Geliştirici
Feridşah_Nakşi

Yazamadım Vide
MesajKonu: Geri: Yazamadım Yazamadım EmptySalı Ara. 21, 2010 5:50 am

Amin..ecmain.
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN
Teşekkürleri : 39
Tecrübe Puanı : 20438

Yazamadım Vide
MesajKonu: Geri: Yazamadım Yazamadım EmptySalı Ara. 21, 2010 4:09 pm

Feridşah_Nakşi demiş ki:
Günümüzde farzları, sünnetleri yapıp edeblere de dikkat etmeye çalıştığımızda bizim tek otoritemiz Allah (cc) olacak değil mi? Ben annemin yanında ayak ayağa attığımda annem bunu farketmeyecek belki ve bana niye böyle oturuyorsun demeyecek.Lakin biz büyüklerimizin..(sadatı kiramın) annelerinin yanında böyle oturmadıklarını düşündüğümüz için onları taklit ettiğimizde bizim sevabımız eskilerin sevabından daha fazla olmayacak mı? bizim belki birçok edebsizliğimiz yanında böyle bir kaç edebi gözetmemiz ve bunu hiç bir toplum baskısı ve otorite için değil, öyle gördüğümüz için de değil.. alışkanlık olduğu için de değil.. yalnızca Allah cc beni görüyor..Gavsı saninin müridiyim niyetiyle yapmak çok daha kıymetli ve özel olsa gerek.[/color]

iste can alici noktayi yakalamissin kurban..

toplum baskisindan degil, otariteden degil , öyle gördugumuz icin degil , aliskanlik oldugu icin hic mi hic degil... yanlizca ve yanlizca Allah c.c rizasi icin ; Allah c.c'in bizi her an gördugu bilinci ile ;peygamber efendimizin s.a.v sunnetine uymak icin ; gavsimiza yakisan murid olmak icin bin tane edepsizligimizin yaninda bir edebi bile gözetsek

zaman ile bir edep daha ; bir edep daha derken belki onlarin ahlaki ile ahlaklaniriz insaAllah....

amin..
:G
Güllere Hasret
Moderatör
Moderatör
Güllere Hasret
Teşekkürleri : 21
Tecrübe Puanı : 18974

Yazamadım Vide
MesajKonu: Geri: Yazamadım Yazamadım EmptySalı Ocak 11, 2011 6:48 am

Kalemine, yüreğine sağlık...MaşaAllah güzel yazmışsın...Vesselam!..
ismi_subhan
Süper Moderatör
Süper Moderatör
ismi_subhan
Teşekkürleri : 18
Tecrübe Puanı : 20049

Yazamadım Vide
MesajKonu: Geri: Yazamadım Yazamadım EmptySalı Ocak 11, 2011 4:11 pm

Maşallah çok güzel yüregine saglık kurban.Allah razı olsun.. :G
https://akmenzil.yetkin-forum.com/forum.htm

Yazamadım

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön