Menzil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaKorku ve Kabus Untitl13Korku ve Kabus Untitl14Latest imagesKorku ve Kabus Untitl15AramaGiriş yapKayıt Ol
Kütüphane bölümümüz güncellenmektedir.  "Kadın ve Erkek Eşitliği" konusu tamamlanmıştır.
Bağlantı sorunları nedeniyle Portal sayfası geçici olarak kaldırıldı....
"Program Arşivi" forumuna "Antivirüs Güvenlik" ve "Araçlar" kategorisi açılmıştır.
Son Konular
Konu
Tarih
Yazan
Hakkını vermediğimiz iş yüzümüzü ağartmaz
Evlilikler de Bunalıma Girer
Ahirete İnancımız Ölçüsünde Huzurumuz Olur
Ebedi Hayata Doğmak
ABDEST
TALAK (BOŞANMA)
Gül Sultanım (Yeni Video Klip)
Beş Esas
Meleklere İman
Can Feda Edilecek Dost
Paz Şub. 23, 2014 7:32 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:27 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:18 pm
Paz Şub. 23, 2014 3:07 pm
Ptsi Şub. 17, 2014 3:17 am
Ptsi Şub. 17, 2014 3:09 am
Ptsi Ocak 20, 2014 3:15 am
Cuma Ekim 11, 2013 4:33 am
Çarş. Ekim 09, 2013 2:50 am
Paz Ekim 06, 2013 3:15 pm

Paylaş|

Korku ve Kabus

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
YazarMesaj
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN
Teşekkürleri : 39
Tecrübe Puanı : 20471

Korku ve Kabus Vide
MesajKonu: Korku ve Kabus Korku ve Kabus EmptyÇarş. Ekim 20, 2010 3:31 pm

"Korku" denilen his; nefse verilen bir duygudur. Mirac'ı hatırlarsanız orada Cebrail A.S, Peygamber Efendimizin (SAV) kalbini yarıp bir noktayı aldığı ve o noktanın da korku olduğu bildirilir. Bu hadise insanlara "ibret" babındadır.

Gece karanlıktan duyulan korku "nefsani" korkudur. Nefs insanın kalbine "karanlıktan birisinin çıkıp geleceğini" pompalar. Aslında böyle birşey yoktur. Burada nefsin gayesi; şeytanın yardımı ile akla galib gelmek savaşıdır. Velev ki karanlıktan gelecek olan birisi olsa bile bu kişi ancak "Allah'ın izni" ile gelebilir bu takdirde zaten kimsenin yapacağı birşey yoktur. Takdir edersiniz ki, Allah'ın izni olmadan hiç bir "mahluk" bırakın bir yere gitmeyi "bir tek" nefes bile alamaz. İnsan bunun bilincinde olsa nefsin bu hastalığını yenmek için yeterli bir ilaçtır.

Beyinde olduğu sanılan aklın yeri "kalp" dir. Bunu Peygamber Efendimiz "Aklı olmayanın imanı bulunmaz" Allah'u Teala ise "Kulun kalbine nazar edeceğini" bildirerek açıklamaktadır. Hiç bir zaman "beynine bakarız" buyurmamıştır. Aklın esas yeri kalpdir beyin ise uygulama merkezidir, kalpden gelen "sağa dön" "elini kaldır" komutlarını organlara ileten azamızdır. Nefsin kalbe olan baskı ve vesvese verme gibi durumlarda akıl hastalığı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Daha ileri boyutlara varıldığında buna "Şizofreni" ve "ruh hastalıkları" adları veriliyor. Aslında akıl hasta değildir, hasta olan nefsdir ve aklı baskı altına almış ve galip gelerek aklı devre dışı bırakmıştır. Bu gibi durumların tedavisi mümkündür bir "Mürşid-i Kamil" himmeti gerekir. Osmanlı ise bunu müzik ile tedavi etmekteymiş.
Gece yatmak adabı konusunda Peygamber Efendimiz "kandillerin mutlaka söndürülmesini" tavsiye buyurmuşlardır. Takdir edersiniz ki O kendi nefsinden "hiçbir şey" söylemediği gibi "Allah'dan almadığını" da ümmetine bırakmamış ve söylememiştir. Işık dediğimiz "elektrikten mamul aydınlık" ancak gözümüzün göreceği kadar bir yeri aydınlatır mana alemine tesiri ve olumlu bir etkisi yoktur. Açık bırakılmış ışık ile insanların geceleri uykuya yatmaları durumunda bazı sakıncaları da bereberinde getirir. Tavsiye edeceğimiz "hiç ışık olmayan" bir odada Allah'a sığınarak yatmakdır. Bu takdirde ins ve cin tayfasından hiçbir mahlukun hatta yaratılmışların hiçbirisinin size zarar vermeye gücü yetmez.

Eğer gece uykuda kabus, korkulu rüya, ağırlık çökmesi gibi zararlar görülüyorsa bunun sebebini insan öncelikle kendi nefsinde aramalıdır. Gündüz yapılan hata ve kusurların gece uykudaki tezahürü olan bu kabuslar kulun nefsinin korkutularak hatadan dönmesi içindir. Bir bakıma da ahiretde görülecek olan cezanın "uyku dediğimiz uyanıklıkda" hatırlatılmasıdır. Bu durum ikaz ve laftan anlamayan nefsler içindir. Daha ileriki boyutlarda ise ikaz giderek ağırlaşmaktadır.

Çocuklarda görülen bu gibi durumlar ise tamamen ana ve babanın kusurlarından kaynaklanmaktadır. Çocuğun dövülmesi, "öcülerle" korkutulması şiddet ve korku içeren filmler izletilmesi ile kalıcı hasarlar oluşabilir.

Allah'ın nuru ile kalplerimizi aydınlattığı günler ve geceler dileriz.
osmanserhat
Yönetici
Yönetici
osmanserhat
Teşekkürleri : 25
Tecrübe Puanı : 28642

Korku ve Kabus Vide
MesajKonu: Geri: Korku ve Kabus Korku ve Kabus EmptyPerş. Ekim 21, 2010 3:11 am

5-6 paragrafta çok güzel.. manalı.. ilim dolu bir yazı olmuş..

tefekkürden, teslimiyete.. anne babanın görevlerinden, tasavvufa.. aklın idrakinden kalbin önemine kadar çok hoş bir yazı kurban..

kimin yazdığını açıkçası merak ettim..

Allah razı olsun ...
https://akmenzil.yetkin-forum.com
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN

Korku ve Kabus Vide
MesajKonu: Geri: Korku ve Kabus Korku ve Kabus EmptyPerş. Ekim 21, 2010 3:45 am

Facebooktan SADATI NAKŞİBENDİ(AŞIKLAR DİYARI MENZİL) den almistim kurban.. sayfayi yöneten kardesler cesitli kitaplardan yararlanarak kendileri yazmislar..
by_semerkand
Yardımcı Üye
Yardımcı Üye
by_semerkand
Teşekkürleri : 4
Tecrübe Puanı : 15752

Korku ve Kabus Vide
MesajKonu: Geri: Korku ve Kabus Korku ve Kabus EmptyPerş. Ekim 21, 2010 7:06 am

Bende bazen uyurken, birden bir sicriyorum.. Seytanlar yokluyormus dedi, bizimkiler Very Happy Ama asil ne bilmiyoru, arastirmadimda.. Ama bu oluyor herzamna bende 1,2 defa sicriyorum gülümseme sonra bir su icip zor yatiyorum.. Allah razi olsun.. :G
http://www.nurmedine.yetkinforum.com
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN

Korku ve Kabus Vide
MesajKonu: Geri: Korku ve Kabus Korku ve Kabus EmptyPerş. Ekim 21, 2010 2:49 pm

by_semerkand demiş ki:
Bende bazen uyurken, birden bir sicriyorum.. Seytanlar yokluyormus dedi, bizimkiler Very Happy Ama asil ne bilmiyoru, arastirmadimda.. Ama bu oluyor herzamna bende 1,2 defa sicriyorum gülümseme sonra bir su icip zor yatiyorum.. Allah razi olsun.. :G

kurban;

banada hep karabasan gelirdi eskiden.. delirecek gibi olurdum.. uyanamazdim , bagiramazdim, dua etmek isterdim edemezdim, kipirdayamazdim bile.. .. cok buyuk SIKInti yapiyordu.. sonra sofinin biri sey dedi : uyku esnasinda ruh bedenden ayriliyor ya , tam uyanacakken yani ruh bedene geri dönecekken cinler rahatsiz edermis , ruh bir turlu bedene geri dönemezmis.. o anda himmet iste gavstan demisti..

bende aynen dedigini yaptim.. bana bak Cin misin nesin , bir daha beni rahatsiz etme seni gavsima sikayet ederim dedim.. bir guzel azarladim .. Very Happy sonra gavsim himmet dedim kendi kendime.. o gun bugundur bir daha karabasan yasamadim.. gelmediler Very Happy
kandemir
Yönetici Yardımcı
Yönetici Yardımcı
Teşekkürleri : 15
Tecrübe Puanı : 18629

Korku ve Kabus Vide
MesajKonu: Geri: Korku ve Kabus Korku ve Kabus EmptyPerş. Ekim 21, 2010 4:22 pm

HAKTAN demiş ki:
[

bende aynen dedigini yaptim.. bana bak Cin misin nesin , bir daha beni rahatsiz etme seni gavsima sikayet ederim dedim.. bir guzel azarladim .. Very Happy sonra gavsim himmet dedim kendi kendime.. o gun bugundur bir daha karabasan yasamadim.. gelmediler Very Happy[/b] [/color]

uyanık sofi... Very Happy

deliksiz bir uykum yok. Çok sık uyanırım. Bazen uyanmalar sırasında ruhun bedene dönüşü bende de sarsıntıya sebeb oluyor. Bunu farkedebiliyorsunuz. Ölümün nasıl zor bir şey olduğunu anlar gibi oluyorsunuz. Bütün hücreleriniz aynı sarsıntıyı yaşıyor. Narkozda da bu tür etkiler var. Ameliyat sırasındaki kesilip biçilmeyi Very Happy beden hissetmiyor ama ruh hissediyor. Bir ameliyat sonrası dudaklarımda kurumuş kan vardı. Doktorlar ameliyat sırasında çok çırpındığımı söylemişler. Galiba acıyı ruh hissetmiş, bedenimle bağlantıyı bir noktadan kopartmamış Very Happy ve bende o acıyla dudağımı ısırmışım neticesinde dudağımı kanatmışım...(eller, ayaklar bağlı). Şimdiye kadar 5 kez ameliyat olduğum için tecrübelerim çok... Very Happy , onbeş yaşımda iken bir ameliyatıma dualar okuyarak girdim. Bayılma esnasında aklınızda ne varsa, narkozdan uyanırken o şeyleri konuşuyorsunuz. Haliyle ben de dualar okuyarak bayıldığım için uyanırken " Allah, Allah, Allahu Ekber" diye sayıklamışım. Annem, babam, hastalar, refakatçılar, doktor, hemşire başıma toplanmış - çok duygulanmışlar - ağlıyorlar...tabi ben hatırlamıyorum. Görüntüler yavaş yavaş monitörüme flu bir şekilde Very Happy gelmeye başladı. Baktım ki herkes ağlıyor. Düşündüm ki he demek ki ben öldüm. Onun için bunlar ağlıyor. Very Happy sonra bende başladım ağlamaya... Very Happy ...bir hastanın yorumu şöyle idi "bu çocuktan öğrendiğim şey şu ki; nasıl yaşarsan öyle ölürsün, nasıl ölürsen öyle dirilirsin.".
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN

Korku ve Kabus Vide
MesajKonu: Geri: Korku ve Kabus Korku ve Kabus EmptyPerş. Ekim 21, 2010 4:29 pm

sıddık demiş ki:

Narkozda da bu tür etkiler var. Ameliyat sırasındaki kesilip biçilmeyi Very Happy beden hissetmiyor ama ruh hissediyor. Bir ameliyat sonrası dudaklarımda kurumuş kan vardı. Doktorlar ameliyat sırasında çok çırpındığımı söylemişler. Galiba acıyı ruh hissetmiş, bedenimle bağlantıyı bir noktadan kopartmamış Very Happy ve bende o acıyla dudağımı ısırmışım neticesinde dudağımı kanatmışım...(eller, ayaklar bağlı). Şimdiye kadar 5 kez ameliyat olduğum için tecrübelerim çok... Very Happy , onbeş yaşımda iken bir ameliyatıma dualar okuyarak girdim. Bayılma esnasında aklınızda ne varsa, narkozdan uyanırken o şeyleri konuşuyorsunuz. Haliyle ben de dualar okuyarak bayıldığım için uyanırken " Allah, Allah, Allahu Ekber" diye sayıklamışım. Annem, babam, hastalar, refakatçılar, doktor, hemşire başıma toplanmış - çok duygulanmışlar - ağlıyorlar...tabi ben hatırlamıyorum. Görüntüler yavaş yavaş monitörüme flu bir şekilde Very Happy gelmeye başladı. Baktım ki herkes ağlıyor. Düşündüm ki he demek ki ben öldüm. Onun için bunlar ağlıyor. Very Happy sonra bende başladım ağlamaya... Very Happy ...bir hastanın yorumu şöyle idi "bu çocuktan öğrendiğim şey şu ki; nasıl yaşarsan öyle ölürsün, nasıl ölürsen öyle dirilirsin.".[/b]

kurban Allah c.c sifa versin , bir daha ameliyat yasatmasin insaAllah..
hic ameliyat olmadim , hic narkoz almadim o yuzden yazdiklarinizi okuyunca etkilendim , zor seyler olmali.. Allah bir daha yasatmasin insaAllah.. :G

"bu çocuktan öğrendiğim şey şu ki; nasıl yaşarsan öyle ölürsün, nasıl ölürsen öyle dirilirsin."

Bu kisim muthisti :G
Very Happy
by_semerkand
Yardımcı Üye
Yardımcı Üye
by_semerkand
Teşekkürleri : 4
Tecrübe Puanı : 15752

Korku ve Kabus Vide
MesajKonu: Geri: Korku ve Kabus Korku ve Kabus EmptyPerş. Ekim 21, 2010 5:45 pm

Cinler mi? Iyikine bu yorumu gece okumadim Very Happy Allah razi olsun kurban, bilgilendirdigin icin.. Ozaman bende azarlicam artik Very Happy :G
http://www.nurmedine.yetkinforum.com
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN

Korku ve Kabus Vide
MesajKonu: Geri: Korku ve Kabus Korku ve Kabus EmptyPerş. Ekim 21, 2010 8:23 pm

by_semerkand demiş ki:
Cinler mi? Iyikine bu yorumu gece okumadim Very Happy Allah razi olsun kurban, bilgilendirdigin icin.. Ozaman bende azarlicam artik Very Happy :G

sen onlardan korkacagina onlar senin gavsindan korksun kurban.. Very Happy
ben sofi olmadan önce abdest alip , kuran-i kerime sarilip , lambayi kapatmadan uyumaya calisiyordum ki genede uyuyamiyordum ve evde yanliz kalamiyordum.. evde babam olmadigi zaman arkadaslarimi eve cagiriyordum ki yanliz kalmayayim diye .. :G

Simdi evde yanliz kalirsam cekiyorum 25 estagfirullah gavsim evde yanlizim beni Allah c.c rizasi icin koruyun diyorum , kapiyi kilitliyorum ama isiklari kapatiyorum.. Kafayi vurup uyuyorum... gülümseme eskisi gibi korkmuyorum artik..

birde ayetel kursi okuyun kardes.. en sonundaki Velâ yeûdühü hıfzuhumâ ve hüvel aliyyül azîm kismini korkuyorsaniz 3 kere okuyunuz.. cinliler bu kismi okuyamaz , duyduklari anda da kacarlar..

Hayyum ve Kayyum olan Allah'a siginiyorum ey Allah'im beni ya hafiz ismin ile koru diye dua ediniz .... felak ve nas da okuyabilirsiniz..

bu kadar koruyacak ayet , sure var iken korku bizden korksun kurban.
.
:G

Korku ve Kabus

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası