Menzil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaKendinden Kendine ... Untitl13Kendinden Kendine ... Untitl14Latest imagesKendinden Kendine ... Untitl15AramaGiriş yapKayıt Ol
Kütüphane bölümümüz güncellenmektedir.  "Kadın ve Erkek Eşitliği" konusu tamamlanmıştır.
Bağlantı sorunları nedeniyle Portal sayfası geçici olarak kaldırıldı....
"Program Arşivi" forumuna "Antivirüs Güvenlik" ve "Araçlar" kategorisi açılmıştır.
Son Konular
Konu
Tarih
Yazan
Hakkını vermediğimiz iş yüzümüzü ağartmaz
Evlilikler de Bunalıma Girer
Ahirete İnancımız Ölçüsünde Huzurumuz Olur
Ebedi Hayata Doğmak
ABDEST
TALAK (BOŞANMA)
Gül Sultanım (Yeni Video Klip)
Beş Esas
Meleklere İman
Can Feda Edilecek Dost
Paz Şub. 23, 2014 7:32 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:27 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:18 pm
Paz Şub. 23, 2014 3:07 pm
Ptsi Şub. 17, 2014 3:17 am
Ptsi Şub. 17, 2014 3:09 am
Ptsi Ocak 20, 2014 3:15 am
Cuma Ekim 11, 2013 4:33 am
Çarş. Ekim 09, 2013 2:50 am
Paz Ekim 06, 2013 3:15 pm

Paylaş|

Kendinden Kendine ...

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
YazarMesaj
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN
Teşekkürleri : 39
Tecrübe Puanı : 20474

Kendinden Kendine ... Vide
MesajKonu: Kendinden Kendine ... Kendinden Kendine ... EmptyPtsi Ağus. 16, 2010 8:39 pm

Kainatta var olan hersey kalbinde de var..
Kalbinin kilitlerini sufice acmazsan ;
kendi kendine nefsinin elinde oyuncak olacaksin....
Ama kalbinin kilitlerini bir bir acarsan ;
kalbinden kainata acilmis bir kapi bulacaksin..
o kapidan gecme cesaretini gösterirsen;
zamansizligin ve mekansizligin
ve aklin ötesine adim atacaksin...
yokluk denizinde ; varligindan gececek ...
artik nefes alis-verisini bile duymayacak..
butun dunyanin tantasini unutacak
hatta varliginin ; var oldugunun bilincini yitireceksin...
iste o zaman anlayacaksin KALP ne demek ?
ve aslina döneceksin ...
o kalp ve ruh sana nefsinin elinde oyuncak olsun diye verilmedi ...
Kainat ile butunlesip ; BIR olasin
kainat ile dillesip ; zikir olasin
O'nu bilesin ;
ve O'nun birligini haykirasin
diye verildi...
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Kendinden Kendine ... Kendinden Kendine ... EmptySalı Ağus. 17, 2010 4:28 am

Kainatta var olan hersey kalbinde de var..
Kalbinin kilitlerini sufice acmazsan ;
kendi kendine nefsinin elinde oyuncak olacaksin....

Kalp kilidini sufice açmak....

Gönlünüze sağlık kurban, çok güzeldi..
:G
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN

MesajKonu: Geri: Kendinden Kendine ... Kendinden Kendine ... EmptySalı Ağus. 17, 2010 4:49 am

Tesekkurler Merki kurbanim.. sizinde imzaniz cok hos..

Feridsah-naksiden acimasiz elestirileri bekliyorum.. gülümseme
:G
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Kendinden Kendine ... Kendinden Kendine ... EmptySalı Ağus. 17, 2010 5:51 am

gülümseme Teşekkürederim. :G

kandemir
Yönetici Yardımcı
Yönetici Yardımcı
Teşekkürleri : 15
Tecrübe Puanı : 18632

MesajKonu: Geri: Kendinden Kendine ... Kendinden Kendine ... EmptyÇarş. Ağus. 18, 2010 8:36 pm

feridşah kardeş gelmeden ben eleştireyim bari gülümseme

temelsiz bir sufilik anlayışı gördüm...bulutların üzerinde iken yazılmış sanki... Very Happy

latife bir yana, hoş bir yazıydı...

gülümseme
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN

MesajKonu: Geri: Kendinden Kendine ... Kendinden Kendine ... EmptyÇarş. Ağus. 18, 2010 8:44 pm

sıddık demiş ki:
feridşah kardeş gelmeden ben eleştireyim bari gülümseme

temelsiz bir sufilik anlayışı gördüm...bulutların üzerinde iken yazılmış sanki... Very Happy

latife bir yana, hoş bir yazıydı...

gülümseme

biz bulutlarin uzerinde uctugumuz icin böyle olmustur.. birgun o bulutlardan tepe taklak dusup gercegi idrak edecegiz insaAllah.. iste O gun niye daha fazla salih amel islemedik diye dövunecegiz ama is isten gecmis olacak malesef.. :oops:

Allah c.c bizlere merhamet edip hidayet nasip eylesin insaAllah..

Allah razı olsun
Feridşah_Nakşi
Geliştirici
Geliştirici
Feridşah_Nakşi
Teşekkürleri : 30
Tecrübe Puanı : 17234

MesajKonu: Geri: Kendinden Kendine ... Kendinden Kendine ... EmptyPtsi Ağus. 30, 2010 2:47 am

Aklınıza sağlık..manidar cümlelerle hatırlatıcı bir yazı olmuş.

"Mekansızlık ve zamansızlık" diye bir cümle geçiyor..genelde bu cümleye nerde olursa takılırım..çünkü sık karşılaştığım oluyor.İnsan hangi durumda olursa olsun mekansız değildir..illa ki mekanla kuşatılmıştır...kabirde..cennette."Zamansız ve mekansız" olan Yalnızca Allah-u Teala dır.

Rabbim yazılarınızın devamını lütfetsin..Okumak ve eleştirileriyle okumak başka güzel oluyor.. gülümseme
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Kendinden Kendine ... Kendinden Kendine ... EmptyPtsi Ağus. 30, 2010 5:20 am

Yani Allah'a doğru adım atacaksın. ( Kalbinin kilidini sufice açarsan)
burdaki zamansızlık ve mekansızlık zaten Allahu Teala'ya doğru atılacak
bir adımdan bahsediyor. Bu sebeple diğer yazılardaki insan oğlunun yanlızlık
anında hissettiği zamansızlık ve mekansızlıkla karıştırılmamalı.

Acımasızlığı, doğru teşhisli eleştirlerde buluşmak dualarıyla inş.
Very Happy :G
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN

MesajKonu: Geri: Kendinden Kendine ... Kendinden Kendine ... EmptyPtsi Ağus. 30, 2010 3:28 pm

Merki demiş ki:

Yani Allah'a doğru adım atacaksın. ( Kalbinin kilidini sufice açarsan)
burdaki zamansızlık ve mekansızlık zaten Allahu Teala'ya doğru atılacak
bir adımdan bahsediyor. Bu sebeple diğer yazılardaki insan oğlunun yanlızlık
anında hissettiği zamansızlık ve mekansızlıkla karıştırılmamalı.

Acımasızlığı, doğru teşhisli eleştirlerde buluşmak dualarıyla inş.
Very Happy :G

evet kardesim ; buradaki zamansizlik ve mekansizlik tabiri O'nun c.c icin kullanilmistir... .. yoksa tövbe estagfirullah bizler mahlukuz , yaratilmisiz, aciziz ve zamansiz ve mekansiz degilizdir..
Feridşah_Nakşi
Geliştirici
Geliştirici
Feridşah_Nakşi

MesajKonu: Geri: Kendinden Kendine ... Kendinden Kendine ... EmptyPtsi Ağus. 30, 2010 6:15 pm

Biz de diyoruz ki..Allah(cc)'a doğru adım atarken "mekansız ve zamansız" bir boyuttan soyutlanarak atmıyorsun.(Bu bilgi de hata varsa düzeltin inşallah)

İnsan arşı ala'ya çıkar bir anda..gezer dolaşır..neticede hep mekanla sınırlıdır.

Merki kurban "eleştiride doğru teşhis"..."samimi olmaktır" diye düşünüyorum..Şu forumda yazdığım hiç bir cümle "laf olsun muhabbet olsun" nevinden olmadı inşallah elhamdulillah.Çünkü amel defterine aynen kayıt olduğu şuuruyla itina ile yazılıyor.İnşallah..sadatın himmeti bereketi

Samimi eleştiri..karşı tarafı geliştirici niyetlerle yapılan eleştiri ağır dahi olsa çok faydasını görür yazarlar...20-25 kişilik ders halkasında hocamız bize ne anladığımızı bir sonraki hafta kağıda dökmemizi isterdi.Yani özet çıkarın derdi.. ama biraz deneme tarzında.Birbirinden güzel yazılar, fikirler ortaya çıkardı.Bu arada yazıdaki eksiklikler vs. eleştirilir, bir sonraki hafta daha güzel yazması hedeflenirdi.Bir çok arkadaşımız daha sonra dergilere yazmaya başladı.Edebiyat sitelerine yazdık ve orada da çok sert eleştirilerle karşılaştğımız oldu.Lakin yine de hiç bir zararı olmaz diyorum.Niyeti kötüyse hanesine yazılır..iyi ise sevabı alır.

HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN

MesajKonu: Geri: Kendinden Kendine ... Kendinden Kendine ... EmptyPtsi Ağus. 30, 2010 7:07 pm

Feridşah_Nakşi

kardesim ; ben senin elestirilerini seviyorum.. hatta her zaman elestirmeni de istiyorum.. cunku niyetinin iyi oldugunu biliyorum..

hakikatte de haklisin insan her zaman ; zaman ve mekan ile sinirlidir... .. bizim burada anlatmak istedigimizde bizim akil ile tam idrak edemeyecegimiz zamansiz ve mekansiz olan Allah c.c'a kalbinin kapilarini acmaktan ibarettir... kalbinin kapilarini acarsan nefsine köle olmaktan kurtulursun ve O'nun yardimina nail olursun demek istedik ; yoksa insan zamansiz ve mekansiz olur demek istemedik..

Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Kendinden Kendine ... Kendinden Kendine ... EmptyPtsi Ağus. 30, 2010 10:51 pm

Feridşah_Nakşi demiş ki:
Biz de diyoruz ki..Allah(cc)'a doğru adım atarken "mekansız ve zamansız" bir boyuttan soyutlanarak atmıyorsun.(Bu bilgi de hata varsa düzeltin inşallah)

İnsan arşı ala'ya çıkar bir anda..gezer dolaşır..neticede hep mekanla sınırlıdır.

Merki kurban "eleştiride doğru teşhis"..."samimi olmaktır" diye düşünüyorum..Şu forumda yazdığım hiç bir cümle "laf olsun muhabbet olsun" nevinden olmadı inşallah elhamdulillah.Çünkü amel defterine aynen kayıt olduğu şuuruyla itina ile yazılıyor.İnşallah..sadatın himmeti bereketi

Samimi eleştiri..karşı tarafı geliştirici niyetlerle yapılan eleştiri ağır dahi olsa çok faydasını görür yazarlar...20-25 kişilik ders halkasında hocamız bize ne anladığımızı bir sonraki hafta kağıda dökmemizi isterdi.Yani özet çıkarın derdi.. ama biraz deneme tarzında.Birbirinden güzel yazılar, fikirler ortaya çıkardı.Bu arada yazıdaki eksiklikler vs. eleştirilir, bir sonraki hafta daha güzel yazması hedeflenirdi.Bir çok arkadaşımız daha sonra dergilere yazmaya başladı.Edebiyat sitelerine yazdık ve orada da çok sert eleştirilerle karşılaştğımız oldu.Lakin yine de hiç bir zararı olmaz diyorum.Niyeti kötüyse hanesine yazılır..iyi ise sevabı alır.

gülümseme Kurban yazınızda biraz kızgınlık ve kırgınlık hissediliyor. Kırdımsa hakkınızı helal edin.
Elbette hepimiz sitede tüm msj larımızda samimiyetle iyi niyet doğrultusunda paylaşımlar yapıyoruz.
Ben aksini söylemedim. İlk yazmış olduğunuz yoruma da bir eleştiride de ben bulundum. Bunda kendinizi
kötü hissetiyseniz üzülürüm. Hepimiz amel defterine aynen kayıt olduğunun şuurunu taşıyoruz elhamdülillah.
Burda her paylaşım ve yorumlar eleştiriye açıktır. Site de eleştirilerin nasıl olması gerektiği hakkında bir
bölüm mü oluştursak. Ne yapsak? Very Happy Mübarek ayımızın son on günü ne girdik. Rabbim bizleri vesveseden
korusun. Kulun iyi niyetini Allah bilsin yeter. Demiş büyüğümüz.. Hakkınızı helal edin..
Feridşah_Nakşi
Geliştirici
Geliştirici
Feridşah_Nakşi

MesajKonu: Geri: Kendinden Kendine ... Kendinden Kendine ... EmptySalı Ağus. 31, 2010 6:16 am

Evet kızdım..ilk defa gülümseme

Yorumumu eleştirmenize değil..uslubunuza "yanlış teşhisli eleştiriler" deyip karşı tarafın bakış açısını, anlama kabiliyetini, belki de ufkumuz dar..bunu böyle ifade etmenize şaşırdım.ZAten yanlışsa..eksik bir anlama varsa..eleştiri de bu ortaya çıkar..Yazar ne anlatmak istediğini açıklar.Çok şükür sitemiz yazarlarına kolayca ulaşıp ne anlatmak istediklerini sorabiliyoruz gülümseme

Helal olsun kurban.Hak olacak birşey yok inşallah.Neticede herşey bir eğitim ve hisse almak.Müslüman için herşey de bir hayr var.Bunda da vardır inşallah. :G
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Kendinden Kendine ... Kendinden Kendine ... EmptySalı Ağus. 31, 2010 6:58 am

gülümseme Niyetler hayr. Akibeti de hayr olacaktır elbet. Teşhislerde yanlışlık
olabilir bu çok doğaldır. Benimki sadece latife ifadeli bir hatırlatmadan
öte değil. Sizi o an için yaralamışız demek ki. Hakikaten sitemiz yazarlarına
kolayca ulaşmak bilgi alış verişi için çok güzel ve önemli bir husus. :G
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN

MesajKonu: Geri: Kendinden Kendine ... Kendinden Kendine ... EmptySalı Ağus. 31, 2010 4:09 pm

biz kim yazar olmak kim ? ... :oops: Very Happy :G

yapmayin arkadaslar ...Biz burada kendi kendimize arkadas ortaminda birbirimize yaziyoruz.. baska bir topluluk önunde olsaydi utancimdan iki kelimeyi bir araya getirmez ve yazi göndermezdim herhalde.. Very Happy
Feridşah_Nakşi
Geliştirici
Geliştirici
Feridşah_Nakşi

MesajKonu: Geri: Kendinden Kendine ... Kendinden Kendine ... EmptySalı Ağus. 31, 2010 4:31 pm

Estağfirullah kurban.

Aslında bir anlamda konu başlığına uygun bir gidişat oldu...kendinden kendine.
HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN

MesajKonu: Geri: Kendinden Kendine ... Kendinden Kendine ... EmptySalı Ağus. 31, 2010 4:58 pm

Feridşah_Nakşi demiş ki:
Estağfirullah kurban.

Aslında bir anlamda konu başlığına uygun bir gidişat oldu...kendinden kendine.

evet öyle kendi halinde kendi kendimize birbirimize yaziyoruz iste .
. Very Happy

Kendinden Kendine ...

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası