Menzil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Anasayfa“Sen olmasaydın” Untitl13“Sen olmasaydın” Untitl14Latest images“Sen olmasaydın” Untitl15AramaGiriş yapKayıt Ol
Kütüphane bölümümüz güncellenmektedir.  "Kadın ve Erkek Eşitliği" konusu tamamlanmıştır.
Bağlantı sorunları nedeniyle Portal sayfası geçici olarak kaldırıldı....
"Program Arşivi" forumuna "Antivirüs Güvenlik" ve "Araçlar" kategorisi açılmıştır.
Son Konular
Konu
Tarih
Yazan
Hakkını vermediğimiz iş yüzümüzü ağartmaz
Evlilikler de Bunalıma Girer
Ahirete İnancımız Ölçüsünde Huzurumuz Olur
Ebedi Hayata Doğmak
ABDEST
TALAK (BOŞANMA)
Gül Sultanım (Yeni Video Klip)
Beş Esas
Meleklere İman
Can Feda Edilecek Dost
Paz Şub. 23, 2014 7:32 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:27 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:18 pm
Paz Şub. 23, 2014 3:07 pm
Ptsi Şub. 17, 2014 3:17 am
Ptsi Şub. 17, 2014 3:09 am
Ptsi Ocak 20, 2014 3:15 am
Cuma Ekim 11, 2013 4:33 am
Çarş. Ekim 09, 2013 2:50 am
Paz Ekim 06, 2013 3:15 pm

Paylaş|

“Sen olmasaydın”

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
YazarMesaj
Güllere Hasret
Moderatör
Moderatör
Güllere Hasret
Teşekkürleri : 21
Tecrübe Puanı : 19010

“Sen olmasaydın” Vide
MesajKonu: “Sen olmasaydın” “Sen olmasaydın” EmptyPaz Ağus. 15, 2010 5:28 am

“Sen olmasaydın”

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki: Allahü teâlâ, Peygamber efendimiz için, (Ey Resulüm, İbrahim’i halil [dost], seni de habib [sevgili] edindim. Senden daha sevgili hiçbir şey yaratmadım. Senin, benim indimdeki yüksek derecenin bilinmesi için, dünyayı ve dünya ehlini yarattım. Sen olmasaydın, kâinatı yaratmazdım) buyuruyor. Böyle yüce bir Peygamberin ümmeti olmak, en büyük saadettir, çünkü bizden önceki peygamberler bile, bu ümmetten olmak istemişlerdir. Kur’an-ı kerimde bu ümmet için, (Siz, insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz) buyuruluyor. Onun için Peygamber efendimize biraz benzemek, Allahü teâlânın rızasını, sevgisini kazanmaya ve günahların affına sebep olur.
Peygamberimize benzemek nasıl olur? Onun getirdiği dine, sünnetine uymak, ona benzemek olur, fakat asıl önemli olan, onun vazifesine yardımcı olmaktır. Peygamber efendimiz İslamiyet’i Allahü teâlânın kullarına tebliğ etmek, yaymak için gelmiştir. İşte kim, her ne şekilde, Peygamber efendimize bu bakımdan benzerse, Onun vârisi, Onun sevgilisi olur. Allahü teâlâ ondan razı olur. Onun için, dinimizi doğru bildiren Ehl-i sünnet âlimlerinin kitaplarından bir kitap vermeyi, böylece insanların dinlerini doğru öğrenmelerine vesile olmayı az görmemeli. Bu, o yüce Peygambere benzemektir.
Peygamber efendimiz, yalnız ümmetine değil, bütün Peygamberlere de şefaat edecektir. Allahü teâlâ bütün Peygamberlere ayrı ayrı, (Sen kimsin?) diye soruyor.
Âdem aleyhisselam, (Yâ Rabbi, ben Safiyullahım) diyor.
İbrahim aleyhisselam, (Yâ Rabbi, ben Halilullahım) diyor.
Nuh aleyhisselam, (Yâ Rabbi, ben Neciyullahım) diyor.
Musa aleyhisselam, (Yâ Rabbi, ben Kelimullahım) diyor.
İsa aleyhisselam, (Yâ Rabbi, ben Ruhullahım) diyor.
Sıra Peygamber efendimize gelince, (Yâ Rabbi, ben Ebu Talib’in yetimiyim) diyor. Habibullah olduğunu söylemiyor. Bu tevazu, Allahü teâlânın çok hoşuna gittiği için buyuruyor ki:
(Ey Habibim, senin bu tevazuun yok mu, senin bu güzel huy ve ahlakın yok mu, ben sana âşığım. Seni yalnız ümmetine değil bütün Peygamberlere de şefaatçi kıldım. Yalnız ümmetine değil, Peygamberlere de şefaat edeceksin.)
(Herkesin bir hocası var, beni ise Rabbim terbiye etti) hadis-i şerifini de iyi anlamalı. İslamiyet, Resulullah efendimizin hayatı, sözleri, emirleri ve yasakları demektir. Dini tebliğ eden, Kur’an-ı kerimi, sözleriyle ve yaşayışıyla açıklayan Odur. Bizi böyle yüce bir Peygambere ümmet eden Allahü teâlâya ne kadar şükretsek azdır.

Sohbet
M. Ali Demirbaş

HAKTAN
Moderatör
Moderatör
HAKTAN
Teşekkürleri : 39
Tecrübe Puanı : 20474

“Sen olmasaydın” Vide
MesajKonu: Geri: “Sen olmasaydın” “Sen olmasaydın” EmptyPaz Ağus. 15, 2010 3:32 pm

Peygamberlere ayrı ayrı, (Sen kimsin?) diye soruyor.
Âdem aleyhisselam, (Yâ Rabbi, ben Safiyullahım) diyor.
İbrahim aleyhisselam, (Yâ Rabbi, ben Halilullahım) diyor.
Nuh aleyhisselam, (Yâ Rabbi, ben Neciyullahım) diyor.
Musa aleyhisselam, (Yâ Rabbi, ben Kelimullahım) diyor.
İsa aleyhisselam, (Yâ Rabbi, ben Ruhullahım) diyor.
Sıra Peygamber efendimize gelince, (Yâ Rabbi, ben Ebu Talib’in yetimiyim) diyor.

Allah c.c hepimize peygamber efendimiz s.a.v. gibi tevazu sahibi olmayi nasip eylesin insaAllah.. amin..

Allah razı olsun sofi.. :G
Güllere Hasret
Moderatör
Moderatör
Güllere Hasret
Teşekkürleri : 21
Tecrübe Puanı : 19010

“Sen olmasaydın” Vide
MesajKonu: Geri: “Sen olmasaydın” “Sen olmasaydın” EmptySalı Ağus. 17, 2010 4:44 am

Amin inşaAllah!...Ne büyük tevazu, hemde yaratılmışların en yücesinden Allah cc sevgilisinden..Ona en iyi şekilde ümmet olmayı nasip eylesin Rabbim!...Vesselam!...
Misafir
Misafir
Anonymous

“Sen olmasaydın” Vide
MesajKonu: Geri: “Sen olmasaydın” “Sen olmasaydın” EmptySalı Ağus. 17, 2010 6:33 am

Amin,,amin,, Allah c.c razı olsun kurban. Nimetlerin en güzeline sahibiz. Elhamdülillah.
O'nun (s.a.v) ümmetiyiz. O'na (s.a.v) layık olmayı nasib etsin Rabbim cümlemize.
:G

“Sen olmasaydın”

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası