Menzil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaEfendimize Tutunmak.. Untitl13Efendimize Tutunmak.. Untitl14Latest imagesEfendimize Tutunmak.. Untitl15AramaGiriş yapKayıt Ol
Kütüphane bölümümüz güncellenmektedir.  "Kadın ve Erkek Eşitliği" konusu tamamlanmıştır.
Bağlantı sorunları nedeniyle Portal sayfası geçici olarak kaldırıldı....
"Program Arşivi" forumuna "Antivirüs Güvenlik" ve "Araçlar" kategorisi açılmıştır.
Son Konular
Konu
Tarih
Yazan
Hakkını vermediğimiz iş yüzümüzü ağartmaz
Evlilikler de Bunalıma Girer
Ahirete İnancımız Ölçüsünde Huzurumuz Olur
Ebedi Hayata Doğmak
ABDEST
TALAK (BOŞANMA)
Gül Sultanım (Yeni Video Klip)
Beş Esas
Meleklere İman
Can Feda Edilecek Dost
Paz Şub. 23, 2014 7:32 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:27 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:18 pm
Paz Şub. 23, 2014 3:07 pm
Ptsi Şub. 17, 2014 3:17 am
Ptsi Şub. 17, 2014 3:09 am
Ptsi Ocak 20, 2014 3:15 am
Cuma Ekim 11, 2013 4:33 am
Çarş. Ekim 09, 2013 2:50 am
Paz Ekim 06, 2013 3:15 pm

Paylaş|

Efendimize Tutunmak..

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
YazarMesaj
ergenekon_41
Müdavim
Müdavim
ergenekon_41
Teşekkürleri : 6
Tecrübe Puanı : 22687

Efendimize Tutunmak.. Vide
MesajKonu: Efendimize Tutunmak.. Efendimize Tutunmak.. EmptySalı Ekim 06, 2009 2:54 am

Rabbim gözünüze sağlık ve âfiyet ihsân eylesin. Bir dakika süreyle göremediğinizi ve kimsenin yardımı olmadan yürümeye çalıştığınızı farzediniz. İnsan nasıl da kendini boşlukta hissediyor, tutunacak bir kol arıyor, değil mi?
Esasen şu dünya, gerçekleri göremeyen gözler için bir tür zifirî karanlık...Ve bu karanlıkta yürüyenler, düşmemek için tutunacak bir kola muhtaç...Bizi yaratan ve belli bir süre için bu dünyaya gönderen Yüce Rabbimiz, Resûl-i Ekrem Efendimizin bizim rehberimiz olduğunu bildiriyor, onun koluna yapışmamızı, adımlarımızı onun adımlarına uydurmamızı ve ona kayıtsız şartsız itaat etmemizi emrediyor.

Biz de onun koluna var gücümüzle sarılıyor ve şöyle diyoruz:

Sensin tutunduğumuz dal,
Sensin kokladığımız gül,
Sensin güç aldığımız kol
Koluna kurban olduğum
Nerede Olursanız Olun

Rehberimiz Efendimiz, kendisiyle irtibatı koparmamak için bize şöyle buyuruyor:
Evlerinizi kabirlere, benim kabrimi de bayram yerine çevirmeyiniz.
Bana salâtü selâm getiriniz.
Zira nerede olursanız olun, sizin salâtü selâmınız bana ulaşır (Ebû Dâvûd, Menâsik 97; Elbânî, Sahîhu Süneni Ebî Dâvûd, I, 571).
Resûl-i Ekrem Efendimiz Evlerinizi kabirlere çevirmeyiniz buyururken bize çok önemli bir şey söylüyor: Yaşadığınız mekânları ölülerin mekânı gibi Kuran sesinden, nâfile namaz neşesinden, zikir ve tesbihten mahrum etmeyiniz. Bana göndereceğiniz salâtü selâmlar ile evinize canlılık getiriniz. Bir de benim kabrimin yanında, sesinizi bana duyurmak çabasıyla gürültü etmeyiniz. Hayatımda huzuruma gelseydiniz nasıl davranacak idiyseniz, Mescid-i Nebevîye geldiğinizde de öyle bir edep içinde bana salâtü selâm getiriniz. Çünkü dünyanın neresinde olursanız olun, göndereceğiniz salâtü selâmlar bana ânında ulaşır.
Evet, Sevgili Efendimizin yukarıdaki hadîs-i şerifinden anlaşılan budur. Ümmetinden biri ona salâtü selâm gönderince, Cenâb-ı Hakkın kendisine can verdiğini ve gönderilen salâtü selâmı aldığını haber veriyor (Ebû Dâvûd, Menâsik 100; Ahmed b. Hanbel, Müsned, II, 572).
Şimdilerde cep telefonu saltanatı var. Galiba benden başka herkes bu işin müptelâsı oldu. Birkaç dost bir araya geldiğinde ağız tadıyla sohbet edemiyor. Çünkü herkes ya sevdiğini arıyor veya sevdiği tarafından aranıyor. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve selem de, Oturduğunuz mecliste hiç değilse bir defa da beni arayınız dercesine şöyle buyuruyor:
Bir cemaat oturduğu bir mecliste Allahı anmaz
ve peygamberlerine salâtü selâm getirmezlerse,
bu meclis onlar için bir pişmanlık sebebi olur.
Allah dilerse onlara azâb eder, dilerse mağfiret eder (Tirmizî, Daavât 8; Ahmed b. Hanbel, Müsned, II, 484).
Büyüklerimiz konuşmaya besmele, hamdele ve salvele ile başlamak suretiyle bu hadîs-i şerife uygun hareket etme âdetini geliştirmişlerdir. Allah onlardan razı olsun.
Duaya Başlarken
Her şeyin bir usûlü var. Mektup yazmanın, telefon etmenin, telgraf çekmenin, elektronik posta göndermenin.. .Evet, her şeyin bir âdâbı var. Cenâb-ı Hakka niyazda bulunmanın da bir edebi vardır. Bu edebe uymadan yapılan dualar noksandır. Geliniz bu edebi Peygamber Efendimizden öğrenelim:
Asr-ı saâdette, Müslümanlardan biri namazını kılıp bitirdikten sonra ellerini kaldırıp Allahım bana şunu ver, bunu ver diye dua etmeye başladı. Bu durumu gören Peygamber Efendimiz Bu adam acele etti buyurdu. Sonra onu yanına çağırdı ve nasıl dua etmesi gerektiğini öğretti:
Önce Elhamdü lillâhi Rabbil âlemîn diye Allaha hamdetmesi,
ardından da Vessâlâtü vesselâmü alâ resûlinâ Muhammedin ve âlihî ve sahbihî ecmaîn gibi bir ifadeyle Allahın Elçisine salâtü selâm getirmesi gerektiğini tembih etti.
Ondan sonra da dilediği şekilde dua edebileceğini söyledi (Ebû Dâvûd, Vitir 23; Tirmizî, Daavât 65; Nesâî, Sehv 48). Demekki bir Müslüman duaya başlarken bile Sevgili Efendisine tutunmak, duasının kabul edilmesi için onun bereketini ummak durumundaır.
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Efendimize Tutunmak.. Efendimize Tutunmak.. EmptySalı Ekim 06, 2009 7:26 pm

allah razı olsun ..

emegıne saglık cok güzel paylasım Efendimize Tutunmak.. 201916
ismi_subhan
Süper Moderatör
Süper Moderatör
ismi_subhan
Teşekkürleri : 18
Tecrübe Puanı : 20085

MesajKonu: Geri: Efendimize Tutunmak.. Efendimize Tutunmak.. EmptyÇarş. Ekim 07, 2009 5:03 am

Allah razı olsun kurban çok güzeldi. :G
https://akmenzil.yetkin-forum.com/forum.htm
Misafir
Misafir
Anonymous

MesajKonu: Geri: Efendimize Tutunmak.. Efendimize Tutunmak.. EmptyÇarş. Ekim 07, 2009 5:43 am

Allah razı olsun kurbanım. Çok değerli bir katılım.Emeğine Sağlık inş. :G
ergenekon_41
Müdavim
Müdavim
ergenekon_41
Teşekkürleri : 6
Tecrübe Puanı : 22687

MesajKonu: Geri: Efendimize Tutunmak.. Efendimize Tutunmak.. EmptyÇarş. Şub. 03, 2010 7:39 pm

Ecmain olsun inş kurbanlar

Efendimize Tutunmak..

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası