Menzil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaHZ. IDRIS (A.S.) Untitl13HZ. IDRIS (A.S.) Untitl14Latest imagesHZ. IDRIS (A.S.) Untitl15AramaGiriş yapKayıt Ol
Kütüphane bölümümüz güncellenmektedir.  "Kadın ve Erkek Eşitliği" konusu tamamlanmıştır.
Bağlantı sorunları nedeniyle Portal sayfası geçici olarak kaldırıldı....
"Program Arşivi" forumuna "Antivirüs Güvenlik" ve "Araçlar" kategorisi açılmıştır.
Son Konular
Konu
Tarih
Yazan
Hakkını vermediğimiz iş yüzümüzü ağartmaz
Evlilikler de Bunalıma Girer
Ahirete İnancımız Ölçüsünde Huzurumuz Olur
Ebedi Hayata Doğmak
ABDEST
TALAK (BOŞANMA)
Gül Sultanım (Yeni Video Klip)
Beş Esas
Meleklere İman
Can Feda Edilecek Dost
Paz Şub. 23, 2014 7:32 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:27 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:18 pm
Paz Şub. 23, 2014 3:07 pm
Ptsi Şub. 17, 2014 3:17 am
Ptsi Şub. 17, 2014 3:09 am
Ptsi Ocak 20, 2014 3:15 am
Cuma Ekim 11, 2013 4:33 am
Çarş. Ekim 09, 2013 2:50 am
Paz Ekim 06, 2013 3:15 pm

Paylaş|

HZ. IDRIS (A.S.)

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
YazarMesaj
osmanserhat
Yönetici
Yönetici
osmanserhat
Teşekkürleri : 25
Tecrübe Puanı : 28486

HZ. IDRIS (A.S.) Vide
MesajKonu: HZ. IDRIS (A.S.) HZ. IDRIS (A.S.) EmptySalı Ocak 27, 2009 5:14 am

HZ. IDRIS (A.S.)

Hz. Idris, Hz. Sit aleyhisselamin torunlarindan bir peygamberdir. Kendisine 30 suhuf kitap verildi. Asil adi Ahnuh' (Hanuh) dur. Kur'an-i Kerimde, cok kitap okudugu icin ona Idris lakabi verilmistir. Ayrica, kendisine peygamberlik, hikmet ve sultanlik verildigi icin « müselles bin ni'me » (kendisine 3 nimet verilen ) de denilmistir. Idris aleyhisselam'in Babil veya Misir'da Münif'de dogup yasadigi rivayet edilmistir. Babasinin ismi Yerd'dir. Annesinin ismi Berre veya Esvet'tir. Kendisi Adem aleyhisselamin altinci göbekten torunudur. Adem (a.s) kadar olan nesebi söyledir: Idris (a.s) - Yerd - Mehlail - Kinan - Enus - Sit (a.s) - Adem (a.s). Idris aleyhisselamin pek cok evladi olmustur. Bunlardan en meshuru Metüselah'dir, cünkü Resulullah efendimizin nuru Idris aleyhisselamdan sonra ona gecmistir. Adem aleyhisselam'in oglu Kabil'in evladindan olan bir topluma peygamber gönderilmistir. Cebrail aleyhisselam 4 defa gelip ona Allah'in emir ve yasaklarini bildirmistir. Idris aleyhisselamin bunlari insanlara 105 veya 120 sene bildirdigi rivayet edilmistir. Kendisine verilen bircok mucizelerden bazilari, agaclarda ne kadar yaprak oldugunu bilmesi, havadaki bulutlara cekilmeleri icin emir verebilmesi ve kendisinden sonra gelecek olan peygamberleri haber vermesi idi. Insanlara peygamberimizin vasiflarini ve kendisinden sonra vukuu bulacak olan Nuh tufanini anlatmistir. Ama ne yazik ki kendisine cok az kisi itaat etmistir. Idris aleyhisselam 72 dil konusurdu ve her kavmi hak dine kendi dili ile davet etmistir. Kendisi 100 sehir kurmustur. Insanlara cok ilimler ögretmistir. Bunlardan bazilari fen, tip, astronomi ve daha nice ince ve derin ilimleri anlatti. Kendisi kalem ile yazan ve igne ile diken (bunun icin ona terzilerin piri de denilmistir) ilk insandir. Bunlar tabiiki Allah'in ona bir ihsanidir. Yeryüzünün meskun (yerlesilmis) yerlerini 4 bölgeye ayirip her birisine bir vekil tayin etmistir. Bir müddet sonra Asure gününde göge kaldirildi: « Kitapta Idris'i de an. Hakikaten o, pek dogru bir insan, bir peygamberdi .Onu üstün bir makama yücelttik » (El-Meryem, 56-57) . Bir rivayete göre eski Yunanlilar ve daha sonra gelen feylozoflar, fizik, kimya, ve tip ilimlerini Idris aleyhisselamin kitaplarindan almistir. Idris aleyhisselam hakkinda 4 ayet (Meryem; 56-57/Enbiya 85-86) inmistir. Allahü Teala mübarek Kur'an-i Kerim'de: « Ismail'i, Idris'i ve Zülkif'i de (yadet). Hepsi de sabreden kimselerdendi. Onlari rahmetimize kabul ettik. Onlar hakikaten iyi kimselerdi » (El-Enbiya, 85-86) buyurmustur. (yadet'mek: anmak, adini anmak, hatira getirmek, hatirlamak, M.K.). Peygamberimiz Muhammed sallallahu (a.s.) de bir hadis-i serifinde: « Ben (Mirac gecesinde) dördüncü kat semada (gökte) Idris (peygamber) ile karsilastim. Cibril bana:" Bu gördügün Idris'dir. Ona selam ver" dedi. Ben de ona selam verdim. O da benim selamima cevap verdi. Sonra bana:" Merhaba salih kardes, salih peygamber" dedi » buyurmustur. (Buhari, Müslim)

ALINTIDIR...
https://akmenzil.yetkin-forum.com
GÜL
Moderatör
Moderatör
GÜL
Teşekkürleri : 0
Tecrübe Puanı : 16385

HZ. IDRIS (A.S.) Vide
MesajKonu: Geri: HZ. IDRIS (A.S.) HZ. IDRIS (A.S.) EmptySalı Ocak 27, 2009 5:00 pm

Allah razı olsun
osmanserhat
Yönetici
Yönetici
osmanserhat
Teşekkürleri : 25
Tecrübe Puanı : 28486

HZ. IDRIS (A.S.) Vide
MesajKonu: Geri: HZ. IDRIS (A.S.) HZ. IDRIS (A.S.) EmptyÇarş. Ocak 28, 2009 2:22 am

Amin Ecmain...
amiral
Gelişmiş Üye
Gelişmiş Üye
amiral
Tecrübe Puanı : 16495

HZ. IDRIS (A.S.) Vide
MesajKonu: Geri: HZ. IDRIS (A.S.) HZ. IDRIS (A.S.) EmptyÇarş. Ocak 28, 2009 2:41 am

Allah razı olsun serhat abi
AYENE
Müdavim
Müdavim
AYENE
Teşekkürleri : 9
Tecrübe Puanı : 21282

HZ. IDRIS (A.S.) Vide
MesajKonu: Geri: HZ. IDRIS (A.S.) HZ. IDRIS (A.S.) EmptyPerş. Şub. 19, 2009 9:19 pm

Allah razı olsun
Kasva
Moderatör
Moderatör
Kasva
Tecrübe Puanı : 16739

HZ. IDRIS (A.S.) Vide
MesajKonu: Geri: HZ. IDRIS (A.S.) HZ. IDRIS (A.S.) EmptySalı Mart 03, 2009 5:15 pm

Allah razı olsun
ismi_subhan
Süper Moderatör
Süper Moderatör
ismi_subhan
Teşekkürleri : 18
Tecrübe Puanı : 19926

HZ. IDRIS (A.S.) Vide
MesajKonu: Geri: HZ. IDRIS (A.S.) HZ. IDRIS (A.S.) EmptySalı Mart 10, 2009 3:17 pm

Allah razı olsun..
https://akmenzil.yetkin-forum.com/forum.htm
kandemir
Yönetici Yardımcı
Yönetici Yardımcı
Teşekkürleri : 15
Tecrübe Puanı : 18473

HZ. IDRIS (A.S.) Vide
MesajKonu: Geri: HZ. IDRIS (A.S.) HZ. IDRIS (A.S.) EmptyPtsi Ocak 04, 2010 3:48 am

İdris Peygamber Allah-ü Teala ya çok ibadet ederdi. Düşününki o zamanda yaşayan insanların ibadetleri toplamı bir yana İdris peygamberin ibadeti kadar anca ederdi İbadeti öyle huşu içindedir ki çoğu zaman göğe yükselirdi.

Bir gün Hz İdris ,Rabbine şöyle dua etti:
'Ey Rabbim.Sen güneşten sorumlu olan meleğe yardım et. Sıcak onu rahatsız ediyordur ,üstelik ağır olsa gerek. Sen o meleğe güç ver yükü hafif,mekanı serin olsun' der.

Bunun üzerine Allah(c.c) İdris'in duasını kabul eder.

Melek bir anda serinler ve güneş ona hafif geliverir. Bu Allah'ın bana bir gazabımıdır diye korkuya düşer melek.Çünkü sıcak ve ağır olan güneş birden hafiflemiş ve serinlemiştir...Hemen Rabbine varır ve
Ey Rabbim ne oldu bir kusurmu işledim. Güneş beni yakmaz ve yormaz oldu der.
Allah-ü Teala cevap verir: "Kulum İdris senin için dua etti bende duasını kabul ettim" buyurur.
Melek: "Allah'ım bana izin ver İdris'e teşekkür etmek için yeryüzüne ineyim" diye izin ister...
Rabbimiz izin verir ve melek yeryüzüne iner İdris'e varır..

"Ya İdris sana çok teşekkür ederim.senin benden bi isteğin varmıdır " der.
İdris peygamber "evet var" der."Azrail senin arkadaşındır.ona söyle de benim ömrümü vaktinden geç alsın ki Rabbime daha çok ibadet edeyim"

Melek Azrail in yanına varır ve İdrisin isteğinin olabilirliğini sorar.Ama Azrail "hayır Rabbimizin kesin hükmüdür Ömürler uzamaz ve kısalmaz"diye cevap verir
Melek tekrar yeryüzüne gelir ve İdris'e : "Azraile sordum mümkün olmadığın söyledi" der
İdris : "O halde beni Göğe yükselt gezip göreyim 7 kat semayı " diyerek melekten ricada bulunur.
Melek Rabbimizin izniyle İdris Peygamberi alır ve kendi mekanı olan güneşin yanına bırakır. bu sırada İdris peygamber tekrar melekten ricada bulunur.."Azraile sor bari nekadar ömrüm kalmış onu söylesin.Bende İbadetimi ona göre daha fazla yapmaya garet edeyim"
Melek Azrail'e varır ve sorar İdrisin ne kadar ömrü kalmış diye.
Azrail, Listeyi çıkarır ve İdris kulun sayfasını açar...Orda şöyle yazar. İDRİS'İN RUHU GÜNEŞİN YANINA GELMEDİKÇE ALINMAZ

Melek telaşlanır ve nasıl olur ben az önce İdrisi güneşin yanına bırakmıştım der ve hızla geri döner.Varır ki İdris Ruhunu Allah a teslim etmiş.İdrisi'in ruhu artık melekle beraber semada dolaşırken İdris Peygamber tekrar meleğe rica eder."Senin arkadaşların cehennem baş amiri Malik varya ona söyle bana cehennemi götersin.".Rabbimizin izniyle Cehenneme girerler ve İdris dehşete düşer,korkar.
sonra İdris : "Cennete girelim hadi Rıdvan'a (cennetin baş amiri melek)söyle der.Rabbimizin izniyle cennete girerler ve İdris hayranlık duyar.Melek hadi artık çıkalım deyince İdris hayır çıkmam der,melek ısrar eder ama mümkün değil İdris gelmez.Şöyle cevap verir Hz.İdris
Rabbimiz şöyle buyurdu"Her nefis ölümü tadacaktır"ben tattım ve ruhumu teslim ettim."Her kulum cehennemi görecektirében gördüm,,"Cennete girenler ebediyen cennette kalacaktır" ben cennete girdim artık çıkmam" diye cevap verir.Melek şaşırır
Rabbimiz : BIRAKIN İDRİSİ DİLEDİĞİ GİBİ GEZSİN buyurur.
Misafir
Misafir
Anonymous

HZ. IDRIS (A.S.) Vide
MesajKonu: Geri: HZ. IDRIS (A.S.) HZ. IDRIS (A.S.) EmptyPtsi Ocak 04, 2010 10:17 pm

Detaylı anlatımı çok faydalı olmuş.. Çok hoş..
Allah razı olsun
kandemir
Yönetici Yardımcı
Yönetici Yardımcı
Teşekkürleri : 15
Tecrübe Puanı : 18473

HZ. IDRIS (A.S.) Vide
MesajKonu: Geri: HZ. IDRIS (A.S.) HZ. IDRIS (A.S.) EmptyPtsi Ocak 04, 2010 11:10 pm

Merki demiş ki:
Detaylı anlatımı çok faydalı olmuş.. Çok hoş..
Allah razı olsun

ecmain kurban

HZ. IDRIS (A.S.)

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası