AnasayfaSSSAramaÜye ListesiGiriş yapKayıt Ol
Kütüphane bölümümüz güncellenmektedir.  "Kadın ve Erkek Eşitliği" konusu tamamlanmıştır.
Bağlantı sorunları nedeniyle Portal sayfası geçici olarak kaldırıldı....
"Program Arşivi" forumuna "Antivirüs Güvenlik" ve "Araçlar" kategorisi açılmıştır.
Son Konular
Konu
Tarih
Yazan
Hakkını vermediğimiz iş yüzümüzü ağartmaz
Evlilikler de Bunalıma Girer
Ahirete İnancımız Ölçüsünde Huzurumuz Olur
Ebedi Hayata Doğmak
ABDEST
TALAK (BOŞANMA)
Gül Sultanım (Yeni Video Klip)
Beş Esas
Meleklere İman
Can Feda Edilecek Dost
Paz Şub. 23, 2014 7:32 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:27 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:18 pm
Paz Şub. 23, 2014 3:07 pm
Ptsi Şub. 17, 2014 3:17 am
Ptsi Şub. 17, 2014 3:09 am
Ptsi Ocak 20, 2014 3:15 am
Cuma Ekim 11, 2013 4:33 am
Çarş. Ekim 09, 2013 2:50 am
Paz Ekim 06, 2013 3:15 pm
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat

Paylaş|

Modern Çağın Bilmecesi; Kadın Hakları

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
YazarMesaj
Süper Moderatör
Süper Moderatör
avatar
Teşekkürleri : 18
Kayıt tarihi : 17/09/08
Nerden : Yozgat
Mesaj Sayısı : 4748
Tecrübe Puanı : 14136

MesajKonu: Modern Çağın Bilmecesi; Kadın Hakları Salı Şub. 24, 2009 1:12 pm

Bir yerlerde çok büyük bir hata yapıyor kadınların haklarını savunduğunu söyleyenler. Bu en temel hata kadının fıtratını yok saymaları, görmezden gelmeleri, dünyayı kadınlar ve erkekler arasında bir savaş alanına çevirmeleri.

İnsanlık tarihinde “kadın”a İslam dini kadar hak veren başka bir din ve inanç sistemi olmadığı halde nedendir bilinmez çağdaşlık yanlıları inat ve ısrarla bu gerçeği görmezden gelirler. Her yıl 8 Martta Türkiye’deki kadınlara hakları hatırlatılır birileri tarafından. Şehirlerde yaşayan, okumuş, kariyer sahibi kadınlar kendileri gibi olmayan kadınları “kurtarmak” için bir günlük seferberlik ilan ederler.

Feminizm genel anlamıyla kadın-erkek ayrımcılığına karşı çıkarak, cinsler arasında siyasal, ekonomik ve toplumsal eşitliği savunan görüş olarak tanımlanabilir. Batıda Fransız devrimi ile birlikte kadınların seçme ve seçilme hakkı, mülkiyet hakkı kadın özgürlüğü kavramı çerçevesinde savunulmuştur. Çeşitli eylem ve reformlar sonucunda kadınlar açısından bazı haklar elde edilmiştir. Feministler bu hakları elde ettikten sonra özgürlüklerinin yalnız bu haklarla sınırlı olmadığını, asıl sorunun erkeğin kültürel egemenliği olduğunu savunarak mücadelelerine devam etmişlerdir. Gazeteci yazar Özlem Albayrak’a feminizmin nasıl ortaya çıktığını sorduğumuzda “Dünya ölçeğinde feminizmin, ‘kadınların kadın olduğu için ezildiğini gören ve bu gördüğü şeyi doğru bulmayan’ kadınlarca var edildiği söylenir” diyerek cevaplıyor sorumuzu.

Radyocu Şebnem Güler Karacan’a feminizm ve kadın hakları konusundaki düşüncelerini sorduğumuzda “Feminizm deyince aklıma sadece Duygu Asena geliyor. Türkiye’de bu akım onunla başladı ve bitti” diyor ve şöyle devam ediyor: “Benim sözlüğüme hiç almadığım bir kelime. Bizim toplumumuz için anlamsız geliyor. Feminizm hep saldırmak olarak algılandı bizde. Çünkü istedikleri şeyleri almaya çalışırken hırslı ve kavgacı tutum sergilediler. Hırs ve kavgayı kimse fazlaca sevmez. Bu sefer hak alacağız diye korkunç kadınlar olarak algılandılar.” Feministlerin bu sert tavırlı hak arayışlarına karşılık zaman zaman kadınların daha çok hakka sahip olduğunu düşünüyor Şebnem Güler Karacan. Karacan’a göre erkekler çok daha sıkıntılı bir hayat sürüyorlar aslında. Bu durumda “Kadınlar boşuna mı yoruluyorlar?” diye sorduğumuzda ise Karacan’ın cevabı şöyle oluyor: “Kadınlar eşit olacağız diye kendilerini öldürmekten vazgeçmeliler artık. Bu her iki taraf için de çok yorucu. Ayrıca böyle bir zorunluluk yoktur. Herkes fıtratına göre yaşamalı. Zorlanmaya gerek var mı sizce ?”

Hayatı bin parçaya bölünen kadınlar

Peki ne anlamı var 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün? Feminizm kadınların haklarını savunma konusunda bu kadar iddialı bir akım da neden hala dayak yiyen, ucuz iş gücü olarak kullanılan, “Çocuk da yaparım, kariyer de” masallarıyla bin parçaya bölünüp yine de mutsuz olan kadınlar var dünyada?

Demek ki bir yerlerde çok büyük bir hata yapıyor kadınların haklarını savunduğunu söyleyenler… Bu en temel hata da kadının fıtratını yok saymaları, görmezden gelmeleri. Dünyayı kadınlar ve erkekler arasında bir savaş alanına çevirmeleri.

Allah’ın yarattıkları içinde şefkati belki de en cömertçe verdiği varlık olan kadınlar, sadece kendilerini değil, ailelerini, ana babalarını, eş ve evlatlarını da bu ayrıcalıklı halleriyle kuşatma yeteneğine sahip olarak doğarlar. Ama kadın hakları savunucularına göre kadın “birey”dir, tek başınadır ve sadece kendisi için yaşamalıdır. Böyle bir durumda varlık hamurundaki potansiyeli açığa çıkaramayan modern zaman kadınları kendilerini “özgür” olduklarına inandırsalar da aslında benliklerinin esaretindedirler.

Üstelik, kadın haklarını kadın-erkek arasında bir güç mücadelesine dönüştüren anlayış kadınların taşıyabileceklerinin çok üstünde yüklerin altına girmelerine de sebep olur. Hem iş hayatında hem evde yıpranan kadın, mutlu olacağını zannederken yoğun bir stres ve baskı yaşamaya, kendini yetersiz hissetmeye başlar. Halbuki ev ve aile hem kadın hem de erkek için huzurlu bir limandır. Ama kendini her konuda ispatlamaya çalışan kadınlar için ev, özgürlüklerini sınırlayan dört duvardır.

Kadınların derdi “hak”sızlık değil hakların ihlali

“İyi hoş da her ev güllük gülistanlık, kadınların da hiçbir derdi yok mu?” bu memlekette diyenler çıkabilir. Evet, ne yazık ki ülkemizde mutsuz olan, çok ciddi anlamda problemler yaşayan milyonlarca kadın var. Dayak ve kadına karşı şiddet, kadınlarımızın karşılaştığı en büyük sıkıntılardan biri. Maddi imkansızlıklardan ya da yasaklardan dolayı eğitim görememek de yine en büyük sıkıntıların başında geliyor. Töre cinayetleri bir başka büyük afet. Çalışan kadına hakkettiğinden çok daha az ücret ödenmesi, anne olduğu durumda çalışan kadınların büyük ölçüde işlerini kaybetmesi, içki ve kumar gibi alışkanları olan eşler yüzünden maddi manevi sıkıntılar yaşanması, resmi nikah yapılmadığından eşlerinin sosyal güvencelerinden yararlanamamaları gibi sorunlar da kadınların hayatını zorlaştırmaya devam ediyor.

Kadınları “ev” merkezli bir hayat yerine sürekli “dışarıya” çağıran feminist harekete göre tüm sorunların temelinde kadının erkek tarafından birey olarak kabul edilmeyişi ve suistimal edilmesi yatıyor. Halbuki kadınların yaşadıkları problemlerinin hangisinin kökenine inilse büyük ölçüde Allah’ın kurallarının çiğnenmesi sonucu o sıkıntılarla yüz yüze gelindiği ortaya çıkar.

Mesela, bir erkek, eşini ve çocuklarını Allah’ın emaneti olarak görmüyorsa ve kalbinde Allah korkusu taşımıyorsa onlara dayak da atar, her türlü kötülüğü de yapabilir. Allah’ın yasakladığı içki, kumar ve fuhuş belasına bulaşan bir erkek de bu anlamda eşine zulmeder. Ailesinde, köyünde, mahallesinde “Elalem ne der?” ölçüsüyle yaşayanlar, kızlarını rızası olmayan kişilerle zorla evlendirmeye kalkanlar da töre adı altında kadınların, genç kızların canını almakta beis görmezler. Kaldı ki gazetelerin üçüncü sayfalarında bu türden haberlere sıkça rastlanır.

Töre cinayetleri de büyük ölçüde adet ve geleneklerin inancın önüne geçmesi hatta inançlardan daha fazla hakim olması sebebiyle yaşanıyor. Hatta öyle bir yanlışa düşülüyor ki bazen bu yanlış örf ve gelenekler dinin emriymiş gibi bile anlaşılabiliyor. İşte o noktada da kadın hakları savunucuları İslam dininin kadını ezdiğini, hiçbir hak tanımadığını, kadının yok sayıldığını iddia ediyorlar.

Oysa anne babalar çocuklarına dini, imanı, ahlakı, edebi yerli yerince öğretebilse çocuklarını yanlışlardan sadece baskıyla ve korkuyla korumaya çalışmazlar. Ülkenin en ücra köylerinde bile televizyon ekranlarından parıltılı hayatlar gören, hiçbir ahlaki kaidenin, insani değerin varolmadığı sahte dünyalara özenen gencecik kız çocukları hatalar yaparlar ve bunun bedelini canlarıyla öderler.

Kadına en büyük hakkı veren Allah

Halbuki Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) sadece Veda Hutbesi’ndeki sözleri bile İslam dininin kadına nasıl büyük değer biçtiğini göstermeye yeter. Efendimiz (s.a.v) “Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu konuda Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah’ın emaneti olarak aldınız. Onların namus ve ismetlerini Allah adına söz vererek helal edindiniz. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, onların da sizin üzerinizde hakları vardır” buyurmuştur.

Üstelik Peygamberimiz eşlerine ve kızlarına karşı davranışlarıyla da İslam toplumunda kadınların ne kadar “özel” ve “değerli” olduğunu da ortaya koyar. İslam tarihi bir yana sadece Asr-ı Saadet’te yaşamış hanım sahabelerin hayatları incelendiğinde kadınlara hem aile hayatında hem sosyal hayatta insanlık tarihinde o güne kadar hiç olmadığı ölçüde haklar tanındığını görmemek için kör olmak gerekir. Sahabe kadınları savaşa da katılır, ticaret de yapar, ilimle de uğraşır. Ama hepsinin de önceliği “İslam’ı hakkıyla öğrenmek, yaşamak ve aile hayatlarında da öğrendiklerinin yaşanmasını sağlamaktır”.

1400 yıl önce henüz İslam’la şereflenmemiş bir toplumda sırf “kız çocuğu” olarak dünyaya geldikleri için gömülen kızlarla bugün özgürlük adına inançsızlık, alkol, uyuşturucu çukuruna atılan, töre diyerek canları alınan kızlar arasındaki benzerliği görmeyenlere ne söylesek boş.

Kur’an’dan ayetlerle kadın hakları

Kadınlara mehirlerini (bir görev olarak) gönül hoşluğuyla verin. Eğer kendi istekleriyle o mehrin bir kısmını size bağışlarlarsa, onu da afiyetle yiyin. (Nisa, 4)

Ana, baba ve akrabaların (miras olarak) bıraktıklarından erkeklere bir pay vardır. Ana, baba ve akrabaların bıraktıklarından kadınlara da bir pay vardır. (Nisa, 7)

Ey iman edenler! Kadınlara zorla mirasçı olmanız size helal değildir. Açık bir hayasızlık yapmış olmaları dışında, kendilerine verdiklerinizin bir kısmını onlardan geri almak için onları sıkıştırmayın. Onlarla iyi geçinin. Eğer onlardan hoşlanmadıysanız, olabilir ki, siz bir şeyden hoşlanmazsınız da Allah onda pek çok hayır yaratmış olur. (Nisa, 19)

Allah’ın, kiminizi kiminize üstün kılmaya vesile yaptığı şeyleri (haset ederek) arzu edip durmayın. Erkeklere kazandıklarından bir pay vardır. Kadınlara da kazandıklarından bir pay vardır. Allah’tan, onun lütfunu isteyin. Şüphesiz Allah her şeyi hakkıyla bilendir. (Nisa, 32)

Kadınlar hakkında senden fetva istiyorlar. De ki, “Onlar hakkında size fetvayı
Allah veriyor.” Kitapta, kendilerine (verilmesi) farz kılınan (miras)ı vermediğiniz ve evlenmek istediğiniz yetim kızlara, zavallı çocuklara ve yetimlere adil davranmanıza dair, size okunmakta olan ayetler de bunu açıklıyor. Ne hayır yaparsanız şüphesiz Allah onu bilir. (Nisa, 127)

Eğer bir kadın kocasının, kendisine kötü davranmasından, yahut yüz çevirmesinden endişe ederse, uzlaşarak aralarını düzeltmelerinde ikisine de bir günah yoktur. Uzlaşmak daha hayırlıdır. Nefisler ise kıskançlığa ve bencil tutkulara hazır (elverişli) kılınmıştır. Eğer iyilik eder ve Allah’a karşı gelmekten sakınırsanız, şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır. (Nisa, 128)
Hilal ARSLAN

__________________


İlahi ente maksudi ve rizaike matlubi

Edeb ile gelen ,Lütuf ile döner


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://akmenzil.yetkin-forum.com/forum.htm
Moderatör
Moderatör
avatar
Teşekkürleri : 0
Yaş : 26
Kayıt tarihi : 18/01/09
Nerden : burdan
Mesaj Sayısı : 1932
Tecrübe Puanı : 10595

MesajKonu: Geri: Modern Çağın Bilmecesi; Kadın Hakları Salı Şub. 24, 2009 7:13 pm

Allah razı olsun..
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Müdavim
Müdavim
avatar
Teşekkürleri : 0
Kayıt tarihi : 18/12/08
Nerden : farkedermi
Mesaj Sayısı : 3174
Tecrübe Puanı : 10332

MesajKonu: Geri: Modern Çağın Bilmecesi; Kadın Hakları Çarş. Şub. 25, 2009 3:13 am

ALLAH RAZI OLSUN EMEĞİNE SAĞLIK
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Misafir
Misafir
avatar

MesajKonu: Geri: Modern Çağın Bilmecesi; Kadın Hakları Çarş. Şub. 25, 2009 7:53 am

Allah RAzı Olsun...
Emeğinize bereket...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Yönetici
Yönetici
avatar
Teşekkürleri : 25
Yaş : 32
Kayıt tarihi : 24/08/08
Nerden : Gül Diyarından
Mesaj Sayısı : 9415
Tecrübe Puanı : 22698

MesajKonu: Geri: Modern Çağın Bilmecesi; Kadın Hakları Perş. Şub. 26, 2009 4:24 am

Allah razı olsun kurban..

__________________


"Hüda zalim kişiyi helak etmek isterse
Kahır sebeplerini kendisine yetiştirir
Bu açık iddia için burhan gerekse
Firavun elinde Cenab-ı Musa'yı yetiştirir"
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://akmenzil.yetkin-forum.com
Yardımcı Üye
Yardımcı Üye
avatar
Teşekkürleri : 0
Yaş : 33
Kayıt tarihi : 23/02/09
Nerden : ERZURUM
Mesaj Sayısı : 102
Tecrübe Puanı : 10696

MesajKonu: Geri: Modern Çağın Bilmecesi; Kadın Hakları Perş. Şub. 26, 2009 4:37 am

Allah razı olsun
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Moderatör
Moderatör
avatar
Teşekkürleri : 0
Kayıt tarihi : 12/01/09
Nerden : ERZURUM
Mesaj Sayısı : 3486
Tecrübe Puanı : 10949

MesajKonu: Geri: Modern Çağın Bilmecesi; Kadın Hakları Salı Mart 03, 2009 8:32 am

Allah razı olsun
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Müdavim
Müdavim
avatar
Teşekkürleri : 9
Kayıt tarihi : 15/09/08
Nerden : ~~ToPrAkTaN~~
Mesaj Sayısı : 6807
Tecrübe Puanı : 15492

MesajKonu: Geri: Modern Çağın Bilmecesi; Kadın Hakları Ptsi Mart 09, 2009 10:38 pm

Allah razı olsun,,,
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://akmenzil.yetkin-forum.com
Süper Moderatör
Süper Moderatör
avatar
Teşekkürleri : 18
Kayıt tarihi : 17/09/08
Nerden : Yozgat
Mesaj Sayısı : 4748
Tecrübe Puanı : 14136

MesajKonu: Geri: Modern Çağın Bilmecesi; Kadın Hakları Cuma Mart 13, 2009 1:27 pm

Amin ecmain inş.

__________________


İlahi ente maksudi ve rizaike matlubi

Edeb ile gelen ,Lütuf ile döner


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://akmenzil.yetkin-forum.com/forum.htm
Müdavim
Müdavim
avatar
Teşekkürleri : 0
Kayıt tarihi : 20/02/09
Nerden : Almanya
Mesaj Sayısı : 2393
Tecrübe Puanı : 14525

MesajKonu: Geri: Modern Çağın Bilmecesi; Kadın Hakları Ptsi Mayıs 04, 2009 10:38 pm

:tşk: Allah razı olsun
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.nurmedine.net/

Modern Çağın Bilmecesi; Kadın Hakları

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Menzil Forum :: Semerkand & Radyo & TV :: Semerkand Aile-
SİSTEM BİLGİLERİÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
Powered by phpBB2 (subsilver)
Copyright ©2008 - 2011,
Content Relevant URLs by www.akmenzil.net
Kuruluş Tarihi : Paz 24 Ağus. 2008 - 18:30
akmenzil.net sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini onay almaksızın anında siteye yazabilmektedir.Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcıya aittir.Sitemizde yasalara aykırı herhangi bir materyal bulursanızakmenzil@hotmail.com e-mail adresimize bildirirseniz,şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.
Yetkinforum.com | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Yetkinblog.com