AnasayfaSSSAramaÜye ListesiGiriş yapKayıt Ol
Kütüphane bölümümüz güncellenmektedir.  "Kadın ve Erkek Eşitliği" konusu tamamlanmıştır.
Bağlantı sorunları nedeniyle Portal sayfası geçici olarak kaldırıldı....
"Program Arşivi" forumuna "Antivirüs Güvenlik" ve "Araçlar" kategorisi açılmıştır.
Son Konular
Konu
Tarih
Yazan
Hakkını vermediğimiz iş yüzümüzü ağartmaz
Evlilikler de Bunalıma Girer
Ahirete İnancımız Ölçüsünde Huzurumuz Olur
Ebedi Hayata Doğmak
ABDEST
TALAK (BOŞANMA)
Gül Sultanım (Yeni Video Klip)
Beş Esas
Meleklere İman
Can Feda Edilecek Dost
Paz Şub. 23, 2014 7:32 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:27 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:18 pm
Paz Şub. 23, 2014 3:07 pm
Ptsi Şub. 17, 2014 3:17 am
Ptsi Şub. 17, 2014 3:09 am
Ptsi Ocak 20, 2014 3:15 am
Cuma Ekim 11, 2013 4:33 am
Çarş. Ekim 09, 2013 2:50 am
Paz Ekim 06, 2013 3:15 pm
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat

Paylaş|

Anne Baba ve Yakınları Gözetmek

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
YazarMesaj
Süper Moderatör
Süper Moderatör
ismi_subhan
Teşekkürleri : 18
Kayıt tarihi : 17/09/08
Nerden : Yozgat
Mesaj Sayısı : 4748
Tecrübe Puanı : 14256

MesajKonu: Anne Baba ve Yakınları Gözetmek Ptsi Şub. 23, 2009 6:43 am

Akrabalık hukukunu gözetmenin hem kendimiz ve hem de toplum için ne kadar hayati önem taşıdığını ifade etmeye gerek var mı? O halde kendimize dönelim ve şunları düşünelim: Her birimizin, beğensek de beğenmesek de akrabalarımız var. Bunlarla ilişkilerimizi Allah rızası doğrultusunda güçlendirmeliyiz.

Mümin hayrı sadece kendisine değil çevresine de aktaran insan olmalıdır. Bunun için Allah ile kul arasındaki hükümlerin yanında toplumla olan ilişkisini düzenleyen emir ve tavsiyelere de kulak vermelidir. Bu emir ve tavsiyelerin en başında ise ailesi ve akrabalarıyla iyi geçinmesi, ihtiyaç duyulduğunda yardım etmesi, onların kendi üzerindeki haklarını gözetmesi gelir.

Anne ve babamızın hizmetini görmek, Allah’a kulluktan sonraki ilk vazifemiz. Haklı bile olsak onları hiçbir şekilde incitemeyiz, bir şikayet ve yakınma olarak “öf” bile diyemeyiz. Bu, yüce Rabbimiz’in Mukaddes Kitabımız’da hepimize verdiği bir emirdir. Peki anne babamız bizi gerçekten üzüyorsa “öf” bile demeden bu ilişkiyi nasıl yürütebileceğiz? Bu sorunun cevabını Allah Teala şöyle veriyor: “Onlara merhamet ederek tevazu kanadını indir ve de ki: ‘Rabbim! Tıpkı beni küçükken koruyup yetiştirdikleri gibi sen de onlara acı.” (İsra, 24)

Anne babadan sonra yakın akrabalarla ilgili vazifelerimiz geliyor. İmkanlarımız ölçüsünde geçinemeyen akrabanın ihtiyaçlarını karşılamak zorundayız. Biz de muhtaç bir hale düşersek, yakından uzağa doğru maddi durumu müsait olan akrabalarımızın da bizim ihtiyaçlarımızı karşılamaları gerekir. Dinimizin bizlere yüklediği bu görev, anne baba ve çocuklar gibi en yakın akrabadan başlar, aralarında evlenme yasağı bulunan bütün akrabaları içine alır. Kardeşler, kardeş çocukları, amcalar, halalar, dayılar, teyzeler birbirlerine karşı sorumludurlar.

Akrabaya yardım

Amca, dayı veya teyzeniz muhtaç duruma düşse ve imkan sahibi olan en yakın akrabası siz iseniz, ona yardım etmek, sıkıntısını gidermek zorundasınız. Siz muhtaç duruma düştüğünüzde ise onlar sizin ihtiyaçlarınızı karşılamak mecburiyetindeler.

Herhangi birimiz vefat ettiğinde malvarlığımız hayatta kalan akrabalarımıza geçer. Onlardan birisi vefat ederse, bizler onların mirasçısı oluruz. Ömür boyunca kazanılan bütün mallar, yakınlık derecelerine göre akrabalara taksim edilir. Anne babalar, dedeler, nineler, çocuklar, torunlar, eşler, kardeşler, kardeş çocukları, amcalar, amca çocukları, dayılar, halalar, teyzeler, bunların çocukları sırası geldiğinde mirasçı olur. Bakıma muhtaç olan küçüklerin bakımı ve terbiyesi de yakından uzağa doğru akrabaların görevleri arasındadır.

Birinci derecede yakın akraba ile ebediyyen evlenilemez. Bunun anlamı şudur: Onlarla olan bağımız aramızda öyle bir yakınlık meydana getiriyor ki, Allah bu yakınlığın herhangi bir şekilde değiştirilmesine müsaade etmemekte ve onu dokunulmaz kılmaktadır.

Akrabalarla sıla-i rahim farz

Rabbimiz, akrabalarımız ile ilişkilerimizi canlı tutmamızı istiyor. Bunun için sıla-i rahim, üzerimize farz kılınmıştır. Bu görev, akrabalarımızı ziyaret etmek, haberleşmek ve yardımlaşmaktan ibarettir. Akrabalık hukukunu gözetmenin hem kendimiz ve hem de toplum için ne kadar hayati önem taşıdığını ifade etmeye gerek var mı? O halde kendimize dönelim ve şunları düşünelim: Her birimizin, beğensek de beğenmesek de, arzu etsek de etmesek de akrabalarımız var. Bunlarla ilişkilerimizi Allah rızası doğrultusunda güçlendirmeliyiz. Akraba hukukunu gözetmeliyiz. Sıla-i rahimi yaygınlaştırmalıyız.

Akrabalarımızın bir kısmı yakınımızda olabilir, bir kısmı da ancak telefon kadar uzak olabilir. Darda olabilir, hali vakti iyi olabilir; fark etmez. Acaba akrabalarımız ile haberleşiyor muyuz? Onları ziyaret ediyor muyuz? Onlarla yardımlaşıyor muyuz? Rabbimiz’in aramızda kurduğu akrabalık bağlarımızı zayıflatıyor muyuz, güçlendiriyor muyuz? İşte asıl mesele budur.

Rabbim ve anne babam razı olduktan sonra!..

Hz. Ömer (r.a), bir bayram günü oğlunun eski elbisesini giydiğini gördü. İmkan bulup da ona yeni bir elbise alamamıştı. Onu bu halde görünce ağladı. Oğlu “Niçin ağlıyorsun?” diye sordu. Hz. Ömer (r.a) “Diğer çocuklar seni bu eski elbise içinde görünce kalbinin incinmesinden ve üzülmenden korkuyorum” dedi. Oğlu “Babacığım bunun için kalp kırılıp insan üzülmez ki! Bir insan ancak yüce Allah’ın rızasından mahrum kalır yahut anne babasının hakkını çiğneyip onları incitirse, o zaman üzülür. Ben seni memnun ederek Allah Teala’nın benden razı olmasını ümit ediyorum” dedi. Hz. Ömer (r.a) oğlundan bunları işitince, ağladı, onu bağrına bastı, kendisine hayır dua etti.


Allah’ın rızası anne ve babanın rızasındadır

Abdullah bin Amr bin As (r.a) naklediyor: “Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu: ‘Allah Teala’nın rızası, anne ve babanın rızasındadır. Allah Teala’nın gazabı, anne ve babanın gazabındadır.” Ebu Derda da (r.a) bu konuya benzer olarak şunları anlatıyor: “Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: ‘Baba cennetin orta kapısıdır. Dilersen bu kapıyı terk et, dilersen muhafaza et.”
Anne duası ile gelen rahmet

Büyük velilerden Ebu Ali Dekkak (k.s) anlatıyor: “Ebu Amr-ı Bikendî bir mahalleden geçiyordu. Mahalle halkı, gencin birisini tutmuş, kendilerini rahatsız ediyor diye mahalleden dışarı atmaya çalışıyordu. Gencin annesi olduğu anlaşılan bir kadın ise ağlıyordu. Ebu Amr, kadıncağıza acıdığı için mahalle halkına ricada bulunup, kendi hatırı için, bir defaya mahsus olmak üzere genci affetmelerini tekrar rahatsız etmesi halinde, hemen çıkarmalarını istedi. Ebu Amr’ın hatırı için, halk genci serbest bıraktı.

Bir zaman sonra, Ebu Amr yine o yerden geçerken, o kadının yine ağladığını gördü. Sebebini sorunca, gencin vefat ettiğini öğrendi. ‘Peki, halinde düzelme olmuş muydu?’ diye sordu. Kadın şöyle anlattı: ‘Vefatı yaklaştığında beni yanına çağırdı ve şöyle dedi: ‘Öldüğüm zaman, ölüm haberimi kimseye duyurma. Onları rahatsız etmiştim. Cenazeme gelmedikleri gibi, bana da lanet ederler. Ben yaptıklarıma pişman oldum. Çok gözyaşı döktüm. İnşallah Rabbim beni affeder. Sen de benim için Allah Teala’ya dua et. Beni kabre defnederken, senden başka kimse bulunmasın. Defin işi bittikten sonra da, beni affetmesi ve hesabımın kolay geçmesi için Allah Teala’ya dua et. Zira ana duası kabul olunur.’ Bunları söyledikten sonra vefat etti. Ben vasiyetini aynen yerine getirdim. Kabrin başından ayrılacağım sırada, kabirden oğlumun sesini işittim. Şöyle diyordu: ‘Anneciğim! Eve dönebilirsin. Rahat ol. Benim için üzülme. Artık ben, kerem sahibi olan Rabbim’e kavuştum.”


M. Saki EROL

__________________


İlahi ente maksudi ve rizaike matlubi

Edeb ile gelen ,Lütuf ile döner


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://akmenzil.yetkin-forum.com/forum.htm
Moderatör
Moderatör
Kasva
Teşekkürleri : 0
Kayıt tarihi : 12/01/09
Nerden : ERZURUM
Mesaj Sayısı : 3486
Tecrübe Puanı : 11069

MesajKonu: Geri: Anne Baba ve Yakınları Gözetmek Ptsi Şub. 23, 2009 7:23 am

Allah razı olsun ..
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Müdavim
Müdavim
Burak
Teşekkürleri : 0
Kayıt tarihi : 18/12/08
Nerden : farkedermi
Mesaj Sayısı : 3174
Tecrübe Puanı : 10452

MesajKonu: Geri: Anne Baba ve Yakınları Gözetmek Ptsi Şub. 23, 2009 7:24 am

ALLAH RAZI OLSUN
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Süper Moderatör
Süper Moderatör
ismi_subhan
Teşekkürleri : 18
Kayıt tarihi : 17/09/08
Nerden : Yozgat
Mesaj Sayısı : 4748
Tecrübe Puanı : 14256

MesajKonu: Geri: Anne Baba ve Yakınları Gözetmek Çarş. Şub. 25, 2009 3:16 am

Amin ecmain

__________________


İlahi ente maksudi ve rizaike matlubi

Edeb ile gelen ,Lütuf ile döner


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://akmenzil.yetkin-forum.com/forum.htm
Müdavim
Müdavim
Mekkeye_Medineye
Teşekkürleri : 0
Kayıt tarihi : 20/02/09
Nerden : Almanya
Mesaj Sayısı : 2393
Tecrübe Puanı : 14645

MesajKonu: Geri: Anne Baba ve Yakınları Gözetmek Ptsi Mayıs 04, 2009 10:54 pm

:tşk: Allah razı olsun
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.nurmedine.net/

Anne Baba ve Yakınları Gözetmek

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Menzil Forum :: Semerkand & Radyo & TV :: Semerkand Aile-
SİSTEM BİLGİLERİÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
Powered by phpBB2 (subsilver)
Copyright ©2008 - 2011,
Content Relevant URLs by www.akmenzil.net
Kuruluş Tarihi : Paz 24 Ağus. 2008 - 18:30
akmenzil.net sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini onay almaksızın anında siteye yazabilmektedir.Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcıya aittir.Sitemizde yasalara aykırı herhangi bir materyal bulursanızakmenzil@hotmail.com e-mail adresimize bildirirseniz,şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.
Forum kurma | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Bir bloga sahip olmak