Menzil Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAllah İçin İtaat Untitl13Allah İçin İtaat Untitl14Latest imagesAllah İçin İtaat Untitl15AramaGiriş yapKayıt Ol
Kütüphane bölümümüz güncellenmektedir.  "Kadın ve Erkek Eşitliği" konusu tamamlanmıştır.
Bağlantı sorunları nedeniyle Portal sayfası geçici olarak kaldırıldı....
"Program Arşivi" forumuna "Antivirüs Güvenlik" ve "Araçlar" kategorisi açılmıştır.
Son Konular
Konu
Tarih
Yazan
Hakkını vermediğimiz iş yüzümüzü ağartmaz
Evlilikler de Bunalıma Girer
Ahirete İnancımız Ölçüsünde Huzurumuz Olur
Ebedi Hayata Doğmak
ABDEST
TALAK (BOŞANMA)
Gül Sultanım (Yeni Video Klip)
Beş Esas
Meleklere İman
Can Feda Edilecek Dost
Paz Şub. 23, 2014 7:32 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:27 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:18 pm
Paz Şub. 23, 2014 3:07 pm
Ptsi Şub. 17, 2014 3:17 am
Ptsi Şub. 17, 2014 3:09 am
Ptsi Ocak 20, 2014 3:15 am
Cuma Ekim 11, 2013 4:33 am
Çarş. Ekim 09, 2013 2:50 am
Paz Ekim 06, 2013 3:15 pm

Paylaş|

Allah İçin İtaat

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
YazarMesaj
osmanserhat
Yönetici
Yönetici
osmanserhat
Teşekkürleri : 25
Tecrübe Puanı : 28486

Allah İçin İtaat Vide
MesajKonu: Allah İçin İtaat Allah İçin İtaat EmptyPaz Şub. 17, 2013 11:37 pm

Allah İçin İtaat 539508_431916076887488_795151487_n

Semekand Dergisi Şubat ayında "Allah İçin İtaat" başlıklı başyazısında başyazar Mübarek Erol;

Mücella dinimiz İslam teslimiyet ve emniyet dinidir. Din dairesi içinde olan emniyettedir. Bu daireyi emniyetli kılan da "hukukullah ve hukuk-u ibadullah" denilen haklara, yani 'Allah'ın hakları ve Allah'ın kullarının hakları”na riayet edilmesidir.

Bu haklar öncelikle kulu yani ferdi ilgilendirir. Ancak dünyevî-uhrevî bütün işlerimiz bir rehber/lider/amir tarafından idare edildiği için hiç kimse kendi canının istediği tarzda hareket edemez. Bu açıdan mümin kimse Allah rızası için tabi ve teslim olan kişidir. Cenab-ı Mevla müberra kitabımız Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruyor:

"Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Peygamber'e ve sizden emir sahiplerine de itaat edin." (Nisa, 59)

Fahr-i Kainat Efendimiz s.a.v de şöyle buyurmuştur:

"Müslümanın sevdiği ve sevmediği konularda -Allah'a isyanla emrolunmadığı sürece- idarecisin! Dinleyip itaat etmesi gerekir. Masiyetle (günahla, haram işle) emrolunduğu zaman dinlemesi ve itaat etmesi gerekmez. ° (Buhari; Müslim)

Yöneticiye itaat de Allah rızası için olmalıdır. Böyle bir itaat sayesinde Müslümanlar birlik olur, dirlik ve düzen içinde yaşarlar, bir kişinin ya da küçük bir grubun üstesinden gelemeyeceği işleri halletme imkan ve zeminine kavuşurlar.

Biz itaatin de sevk idarenin de en güzelini Fahr-i Kainat Efendimiz s.a.v. devr-i saadetinde görürüz. Baş idareci olarak Allah Rasulü s.a.v.'in yanı sıra, O'nun görevlendirdiği amirlere, komutanlara herkes itaat etmiştir, Efendimiz s.a.v. buyuruyor:
"Başınıza üzüm (gibi simsiyah) kafalı Habeşli bir köle dahi geçirilse dinleyiniz ve itaat edim.' (Buhari)

Mücella dinimizde itaat, asla bireysel akıl ve iradenin iptal ve ihmali manasına gelmez. İtaat başta Allah öyle emrettiği için, sonra da dünya ve ahiret işlerini nizam ve intizama koymak kişiselliğin dünyasından geniş ufuklara yelken açabilmek içindir. Cenab-ı Mevla buyuruyor:

"Siz Allah 'a yardım ederseniz, o da (düşmanınıza) karşı size yardım eder ve ayaklarınızı sabit kılar." (Hacc, 30)

Müfessirlerimiz ayet-i kerimedeki 'Allah'a yardım" ifadesini "Allah'ın dinine ve Peygamberi'ne yardım" olarak tefsir etmişlerdir. Bu yardım da Allah için gayret etmekle, işleri idare edenlere itaat ederek yardımcı olmakla gerçekleşir,

Fahr-i Kainat Efendimiz s.a.v vefat ettiği zaman istişareler neticesinde halife seçilen Hz, Ebu Bekir r.a. minbere çıkıp Allah Teala'ya hamd ü sena ve Efendimiz s.a.v.'e salat u selamdan sonra şu hutbeyi irad etmiştir:

"Ey insanlar! Sizin en hayırlınız olmadığım halde üzerinize idareci kılındım. (Bu görevi yerine getirirken) iyi hareket edersem bana yardım edin. Kötü işler yaparsam beni doğrultun.

Bir millet Allah yolunda cihadı terk ettiği zaman Allah onları zillete sevk eder. Bir toplulukta aşırı kavmiyetçilik hissi bulunursa, Allah onlara umumi bir bela verir.

Ben Allah'a ve Rasulü'ne itaat ettiğim sürece siz de bana itaat edin. Ben Allah'a ve Rasulü'ne isyan edersem, sizin bana itaat etme yükümlülüğünüz
yoktur,"

Hz. Ebu Bekir r.a. vefat ettikten sonra halife olarak seçilen Hz. Ömer r.a. da ilk hutbesinde şöyle seslenmişti;

"Ey insanlar! Sizin üzerinize idareci kılındım. Eğer işlerinizi idarede sizin için hayırlı şeyler yapma, işlerinizi kuvvetle icra etme ve uhdeme düşen önemli sorumlulukları kudretle yerine getirme hususunda içimde bir ümit olmasaydı bu görevi kabul etmezdim.

Sizin başınıza idareci olmam, inşallah benim gidişatımda bir değişikliğe yol açmayacaktır. Azamet ancak aziz ve celil olan Allah'a mahsustur. Kulların ise azametten herhangi bir payı yoktur. Bu itibarla sizden herhangi birisi asla, 'Ömer idareye gelince değişti' demeyecektir.

Hakkı önce kendi nefsimde tecrübe eder, sonra ileri geçer ve size durumumu açıklarım, ihtiyaç sahibi olan, haksızlığa uğrayan yahut gidişatımız konusunda bizi kınayan kimse olursa bu durumu bana bildirsin. Zira ben de sizden biriyim." Hz. Ömer r.a.'ın vefat etmeden hemen önce tayin ettiği şura heyeti tarafından halife seçilen Hz. Osman r.a, minbere çıktı. Haya timsali halife, bu ilk hutbesinde biraz tutuk bir şekilde Allah Teala'ya hamd ve Rasut-i Ekrem s.a.v. Efendimiz'e salat u selamdan sonra şöyle dedi:

"Ey insanlar! (Ata, deveye ve benzeri şeylere ilk defa binen kimse için) ilk biniş zordur. Bugünden sonra da günler var. Eğer yaşarsam, daha sonra size gerektiği gibi bir hutbe irad edeceğim. Biz hatip değiliz; fakat Allah bize (etkili bir şekilde hutbe irad etmeyi de) öğretecektir,"

Bir süre sonra tekrar minbere çıktı ve Allah Teala'ya hamd, Rasul-i Ekrem s.a.v. Efendimiz'e salat u selamdan sonra şunları söyledi:

"Sizler yolculuk halindesiniz. Ömür sona ermek üzere. Bu sebeple son demlerinizde yapabildiğinizin en hayırlısını yapmaya bakın. Şüphesiz ki ecel gelmiştir (yakındır). Ya sabah veya akşam vakti aniden çöküverir.

Dikkat edin! Dünyanın mayasında aldatıcılık vardır. Öyleyse dünya hayatı sakın sizi aldatmasın. Gaflet sizi Allah Teala hakkında aldanışa sevk etmesin. Sizden önce göçüp gidenlerden ibret alın."

Hz. Ali r.a. da ilk hutbelerinden birinde insanlara şöyle seslenmiştir:

"Ey Allah'ın kulları, Allah'tan korkun! iyilik ve hayır için ciddi bir şekilde çalışın. Emel ve arzuları yanda kesen, lezzet ve zevkleri acılaştıran ölüm gelmeden önce hazırlığınızı yapın. Bilin ki bu dünyanın nimetleri daimi, değil. Onun bela ve musibetlerinden hiç kimse emin olamaz. Dünya, gerçek ile insan arasına giren bir aldanma perdesi, zayıf ve hayal meyal fark edilen bir karartı ve yıkılmak üzere olan bir duvar gibidir, O kendi peşinde koşan insanları helake sürükler,

Ey Allah'ın kulları! Geçmişte yaşananlardan ibret alın,Uyarıları dikkate alıp öğütlerden yararlanmaya bakın, İkaz ve korkutmalar sizi yanlış yapmaktan alıkoysun. Nasihatler size fayda versin,"

Dünya ve ahiret işlerimizde bize örnek ve önder olan Ashab-ı Kiram efendilerimiz Allah rızası için kendilerine amir olan kimselere itaat etmişlerdir. Fitne ve masiyet durumu dışında da asla yardımdan geri kalmamışlardır. Bizlere de düşen işlerimizde Allah rızasını gözetmemiz ve Allah için sorumlularımıza yardım etmemizdir.

Rabbimizin tevfik ve inayetiyle..
https://akmenzil.yetkin-forum.com

Allah İçin İtaat

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası