AnasayfaSSSAramaÜye ListesiGiriş yapKayıt Ol
Kütüphane bölümümüz güncellenmektedir.  "Kadın ve Erkek Eşitliği" konusu tamamlanmıştır.
Bağlantı sorunları nedeniyle Portal sayfası geçici olarak kaldırıldı....
"Program Arşivi" forumuna "Antivirüs Güvenlik" ve "Araçlar" kategorisi açılmıştır.
Son Konular
Konu
Tarih
Yazan
Hakkını vermediğimiz iş yüzümüzü ağartmaz
Evlilikler de Bunalıma Girer
Ahirete İnancımız Ölçüsünde Huzurumuz Olur
Ebedi Hayata Doğmak
ABDEST
TALAK (BOŞANMA)
Gül Sultanım (Yeni Video Klip)
Beş Esas
Meleklere İman
Can Feda Edilecek Dost
Paz Şub. 23, 2014 7:32 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:27 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:18 pm
Paz Şub. 23, 2014 3:07 pm
Ptsi Şub. 17, 2014 3:17 am
Ptsi Şub. 17, 2014 3:09 am
Ptsi Ocak 20, 2014 3:15 am
Cuma Ekim 11, 2013 4:33 am
Çarş. Ekim 09, 2013 2:50 am
Paz Ekim 06, 2013 3:15 pm
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat

Paylaş|

Neye Niyet Ona Kısmet

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
YazarMesaj
Yönetici
Yönetici
avatar
Teşekkürleri : 25
Yaş : 32
Kayıt tarihi : 24/08/08
Nerden : Gül Diyarından
Mesaj Sayısı : 9415
Tecrübe Puanı : 22617

MesajKonu: Neye Niyet Ona Kısmet C.tesi Haz. 18, 2011 2:33 am

Mayıs 2011 149.SAYI

Neye Niyet Ona Kısmet

Mükerrem METE kaleme aldı, KAPAKTAKİLER bölümünde yayınlandı.

Gözle görülmüyor, ortaya çıkmıyor, insanlar fark etmiyor diye niyetleri önemsemeyip sürekli amellerle ilgilenmek bizi hayal kırıklığına uğratabilir. Ümit bağladığımız sevaplar ahirette karşımıza günah olarak çıkabilir. Önemsemediğimiz niyetler ise birer kurtarıcıya dönüşebilir.

“Neye niyet, neye kısmet” diye bir söz vardır. Umulmayan bir neticeyle karşılaşıldığında kullanılır.

Hayatta her şeyin umduğumuz gibi gitmeyeceğini hepimiz biliriz. Ama bu bilgi hayallerimizin, temennilerimizin önüne pek geçemez. İçten içe isteriz ki her şey dilediğimizce olsun.

Görünürde çoğunlukla temenni ile netice farklı olsa da, güzel dileklerin daima güzel meyvesi vardır. Çünkü her şeye gücü yeten Rabbimiz bizlere bunun teminatını vermiştir. Bu teminat, iyi niyetlerimizin karşılığını alma teminatıdır.
Allah Tealâ içimizden geçirdiğimiz her güzel şeyin mükâfatını vereceğini bildirmiştir. Bu mükâfat doğrudan dilediğimiz sonuca ulaşmak şeklinde olabileceği gibi, yapmak istediğimiz ama imkan bulamadığımız bir iyiliği, güzelliği yapmışız gibi sevap kazanmak şeklinde de olabilir.

Bir hadis-i şerifte Efendimiz s.a.v. şöyle buyurmuştur:

“Kim bir iyiliğe niyet eder de o iyiliği yapamazsa kendisine bir iyilik yazılır. Kim de bir kötülüğe niyet eder de sonra vazgeçerse, ona da bir iyilik yazılır.” (Buharî)

Görüldüğü gibi imkansızlıklardan dolayı üzülmeye hiç gerek yok. Sözgelimi keşke param olsaydı da fakirlere yardım etseydim diyorsak yardım ve cömertlik sevabı alabiliriz. Hatta niyet, bu iyiliği gerçekten yapan kişinin içinde bulunduğu kibir, riya, dünyevî menfaat gibi bazı tehlikelerden de uzaktır.

Boş temenniler ve gerçek niyet

Ama iyi niyetin, güzel temennilerin bazı şartları vardır ki bunların başında samimiyet ve azim gelir. Gerçekten eline para geçse yardım etmeyecek birinin bol keseden dilek ve temennileri boşunadır.

Güzelce niyet edip de yapılamayan ameller için sevap yazıldığı gibi, görünüşte iyilik olduğu halde Allah rızası dışında bir amaçla yapılan amellere de günah yazılır. Peygamber Efendimiz “Ameller niyetlere göredir.” (Buharî) buyurarak bu konuyu bize açıklamıştır. Öyleyse en az yaptığımız işler kadar kalbimizden geçen niyetlere de dikkat etmemiz gerekir.

Yahya bin Kesir rh.a. şöyle demiştir: “Bir işteki niyeti güzelleştirmek o ameli işlemekten daha hayırlıdır.”

Gözle görülmüyor, ortaya çıkmıyor, insanlar fark etmiyor diye niyetleri önemsemeyip sürekli amellerle ilgilenmek bizi hayal kırıklığına uğratabilir. Ümit bağladığımız sevaplar ahirette karşımıza günah olarak çıkabilir. Önemsemediğimiz niyetler ise birer kurtarıcıya dönüşebilir.

Niyetleri güzelleştirmek sanıldığı kadar kolay değildir. Bazı insanlar kendilerine toz kondurmadıkları için niyetlerinin zaten düzgün olduğunu düşünebilirler. Halbuki alimler ve veliler aksini söyler. Nitekim Yusuf bin Ebsat rh.a. şöyle demiştir:

“Niyeti bozacak şeylerden kalbi temizlemek, uzun süre, meşakkatle ibadet etmekten daha zordur.”

Niyet amelden hayırlıdır

Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Müminin niyeti amelinden hayırlıdır.” (Beyhakî)

Ebu’l-Leys Semerkandî rh.a. hazretleri Tenbîhü’l-Gâfilîn adlı eserinde alimlerin bu hadis-i şerife yaptıkları farklı şerhleri dile getirmiştir. Bu açıklamalardan birincisine göre, amele dönüşmese bile güzel niyete sevap verildiği halde, güzel niyetten yoksun amele sevap verilmemesi sebebiyle niyet amelden üstündür.

İkincisine göre amelin belirli bir süresi olduğu halde niyette süre sınırlaması olmadığı için niyet amelden üstündür.
Üçüncüsüne göre ise niyetin merkezi kalp olduğu ve kalp de insanın merkezi olduğu için niyet amelden üstündür.
Bir hadis-i şerifte şöyle buyrulmuştur:

“İnsanda bir et parçası vardır. Bu et parçası düzelirse bütün vücut düzelir, bu et parçası bozulursa bütün vücut bozulur. İşte o kalptir.”

Ebu Talip el-Mekkî k.s. hazretleri Kûtu’l-Kulûb adlı eserinde bu hadis-i şerifi şöyle açıklamıştır:

“Kulun niyeti düzelirse kul istikamet üzere devam eder, amellerini ihlâsla yapar. Kalp bozuk niyetten ve nefsin arzularından arınırsa, riya ve şehvetten de arınır. Kalp dünya malı kazanma arzusu ile bozulursa, vücudun diğer organları da övülme isteği ve gösterişle bu bozulmadan nasibini alır.”

Samimiyet: Hem Allah’a hem kula

Allah için yaptığımız işlerde samimi olmamız gerektiği gibi insanlara karşı da iyi niyetli ve samimi olmamız gerekir. Onların yüzüne gülüp içimizden başka şeyler düşünmek kalbin ikiyüzlülüğünü gösterir. Bu da kalp niyetin merkezi olduğu için bütün amellerimize bulaşır. Büyük velilerden Serî Sekatî k.s. hazretleri bizi bu hususta şu sözlerle uyarır:

“Bir kişi davet etmek istemediği birini yemeğe davet etse ve o kişi yemeğinden yese iki günah kazanır, eğer yemeğinden yemezse sadece bir günah kazanır. Bu iki günahtan biri gerçekten istemediği halde, samimiyetsiz bir şekilde ve geçersiz bir niyetle bu işi yapmasındandır. İkinci günah ise din kardeşini kandırarak sevmediği ve öfkeleneceği bir işe zorlamasındandır. Çünkü eğer davet etmek istemediğini söyleseydi, davet edilen kişi yemeğine gelmezdi.”

Niyetlerimiz güzelleştikçe davranışlarımız, davranışlarımız güzelleştikçe de hem dünyamız hem ahiretimiz güzelleşir. Bütün bu güzellikleri elde etmek için ne yapsak yeridir. Zaten niyetlerimiz bozuk olduktan sonra bizi kurtaracak bir reçete de yoktur. Bunun için Allah dostları sürekli niyetleri tazelemeyi hatta iki güzel şey arasında kalınca daha güzeline yönelmeyi tavsiye ederler. Davud-i Taî k.s. hazretleri şunları söylemiştir:

“Salih kişinin bütün derdi takvaya ulaşmaktır. Bu kişi, bütün organları dünyaya bağlansa bile, iyi niyeti sayesinde bir gün niyetindeki güzelliğe döner. Bütün derdi dünyalıktan ve nefsinin arzularından ibaret olan kişi ise, organlarının tamamı salih amellere bağlansa bile, bir gün mutlaka niyetine uygun olan duruma, yani dünya peşinde koşma haline döner. Zira onun içinde gizlediği gerçek emeli dünya menfaatleridir.”

Unutmayalım: Niyet hayırsa akıbet hayırdır.

__________________


"Hüda zalim kişiyi helak etmek isterse
Kahır sebeplerini kendisine yetiştirir
Bu açık iddia için burhan gerekse
Firavun elinde Cenab-ı Musa'yı yetiştirir"
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://akmenzil.yetkin-forum.com

Neye Niyet Ona Kısmet

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Menzil Forum :: Semerkand & Radyo & TV :: Semerkand Dergisi-
SİSTEM BİLGİLERİÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
Powered by phpBB2 (subsilver)
Copyright ©2008 - 2011,
Content Relevant URLs by www.akmenzil.net
Kuruluş Tarihi : Paz 24 Ağus. 2008 - 18:30
akmenzil.net sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini onay almaksızın anında siteye yazabilmektedir.Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcıya aittir.Sitemizde yasalara aykırı herhangi bir materyal bulursanızakmenzil@hotmail.com e-mail adresimize bildirirseniz,şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.
forum kurmak | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Yetkinblog